Na razie nic nie wskazuje na to, że termin ten będzie przesunięty. Złą wiadomością jest brak wynegocjowanej umowy wyjścia co niesie za sobą duże konsekwencje nie tylko dla firm, ale także dla osób prywatnych związanych w jakikolwiek sposób z Wielką Brytanią.
Poniżej kilka najbardziej aktualnych informacji w przypadku „twardego” wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
- Odprawa celna
W przypadku, gdy Wielka Brytania opuści UE bez umowy, do paczek wysyłanych do Wielkiej Brytanii konieczna będzie odprawa celna.
Dotyczyć to będzie również paczek wysyłanych między osobami prywatnymi. W przypadku przedsiębiorców wymagane będzie również stałe upoważnienie dla agencji celnej. Takie usługi oferuje miedzy innymi DPD Polska. - Dodatkowe dokumenty
Wymagane będzie dołączenie do każdej paczki dokumentów niezbędnych do odprawy celnej. W przypadku paczek wysyłanych pomiędzy osobami prywatnymi i oznaczonymi jako „gifts” wymagania będą ograniczone, ale już w przypadku sprzedaży towarów lista niezbędnych formalności będzie większa.
- Dodatkowe pola w aplikacjach wysyłkowych
Oprócz dotychczasowych danych wprowadzanych podczas składania zlecenia wymagane będą dodatkowe informacje: adres email, numer telefonu odbiorcy, opis towaru w języku polskim i angielskim, wartość towaru. Dodatkowo może być wymagane wprowadzenie kraju pochodzenia sprzedawanego towaru, kodu taryfy celnej oraz numeru EORI nadawcy w Unii Europejskiej
- Numer EORI
Jest to Wspólnotowy System Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych (ang. Economic Operators’ Registration and Identification – EORI).
Głównym celem systemu EORI jest przyspieszenie załatwiania formalności i operacji celnych przez przedsiębiorców i osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, uczestniczące w czynnościach celnych.
Przedsiębiorcy podlegają jednokrotnej rejestracji w systemie EORI. Zostaje im wtedy nadany unikalny numer identyfikacyjny EORI. Przedsiębiorcy są obowiązani posługiwać się tym jednym, uznawanym na obszarze całej UE numerem EORI, we wszystkich transakcjach i czynnościach celnych na obszarze UE, przy których wymagany jest ich identyfikator. - Paczki poniżej wartości 135 GBP
Zgodnie z wymogami HM Revenue & Customs (HMRC) przedsiębiorca wysyłający paczki do Wielkiej Brytanii o wartości poniżej 135 GBP będzie musiał uzyskać numer Import Vat Number (numer będzie dostępny w portalu https://www.gov.uk/guidance/register-for-import-vat-on-parcels-you-sell-to-uk-buyers
Towary handlowe przekraczające tą wartość będą rozliczane z uwzględnieniem odroczonego terminu płatności cła lub podatku na podstawie indywidualnych ustaleń z zarejestrowanym importerem. - Ograniczenie dostępności wybranych usług
Firma DPD zapowiedziała ograniczenie dostępności wybranych usług na terenie Wielkiej Brytanii po wejściu „twardego” Brexitu.
Są to miedzy innymi:
– doręczenia przesyłek nadanych w Polsce do punktów DPD Pickup w Wielkiej Brytanii
– import paczek z Wielkiej Brytanii
– wyłączenie z serwisu drogowego dostaw do wysp Guernsey, Jersey i Man
Szczegółowych informacji na temat zmian usług i wymaganych dokumentów będziemy Wam udzielać na bieżąco w serwisie kuriernet.pl oraz na naszym blogu.
Niezależnie od wyniku negocjacji rządu Wielkiej Brytanii z Unią Europejską warto zweryfikować czy nie wymagane jest przez Waszą firmę założenie numeru EORI lub Import Vat Number .
Dołącz do dobrze poinformowanych!