Jeżeli potrzebujecie wysłać paletę kurierem zapoznajcie się z poniższymi informacjami, które odpowiedzą na najczęściej zadawane pytania na naszej Infolinii.
1. Jaką paletę kurierem można wysłać?
Wyróżniamy kilka typów palet, które można wysłać kurierem:
- Palety EUR, o wymiarach podstawy 120×80 cm
- palety przemysłowe, o wymiarach podstawy 120×100 cm
- półpalety, o wymiarach podstawy 60×80 cm
- dopuszczalne są też palety z innych materiałów niż drewno i innych wymiarów, jak tworzywa sztuczne lub papier, z założeniem zachowania wytrzymałości podstawy i maksymalnych dopuszczalnych wymiarów
Aktualnie standardem w logistyce jest wysyłka na paletach EUR. Większość ofert kurierów, w tym kuriera DHL, którego ofertę promujemy w naszym serwisie bazuje na tych wymiarach podstawy palety.
2. Czy kurier może przywieźć paletę ze sobą?
Niestety nie. Kurierzy DHL nie świadczą tego typu usług. Podstawowym zadaniem kurierów jest odbieranie palet od Nadawców i ich transport do Odbiorców. W ramach standardowej usługi kurierskiej realizowanej np. przez firmę DHL, nie ma opcji dostawy palety i załadunku towaru na paletę. Prawidłowe przygotowanie palety do transportu leży po stronie Nadawcy.
- Logistyka odgrywa kluczową rolę w obsłudze zarówno firm
- GLS Poland: Świętujemy 25 lat dostarczania historii
- Wysyłka palet do Europy – jak to działa?
- Odbiory przesyłek Inpost w sklepach Żabka
- InPost- usługa Urząd24
3. Jakie samochody kurierskie są wykorzystywane do transportu palet?
Do transportu palet kurierskich wykorzystywane są dedykowane samochody. Zazwyczaj są to samochody o większej ładowności – powyżej 3,5 tony. Raczej zawsze samochody kurierskie wyposażone są w specjalne windy do załadunku i rozładunku palet. Kurierzy dysponują również wózkami paletowymi ułatwiającymi manewrowanie paletami. Pamiętaj o kilku ważnych rzeczach wysyłając paletę kurierem:
- samochody kurierskie do odbioru palet wymagają więcej miejsca do podjazdu i manewrowania. Upewnij się, że w miejscu załadunku jest wystarczająco dużo miejsca, aby samochód kurierski mógł swobodnie podjechać po odbiór.
- pozostaw paletę kurierską na twardym podłożu, gdzie będzie możliwe jej podjęcie wózkiem paletowym
- dobrze jeżeli paleta jest pozostawiona jak najbliżej miejsca załadunku
4. Czy w transporcie kurierskim wykorzystywane są tylko nowe palety?
Oczywiście, że nie. Równie dobrze możesz użyć palety używanej lub z dowolnego materiału jak tworzywo sztuczne czy tektura. Nie mniej jednak ważne jest, aby spełnić poniższe kryteria:
- paleta nie może być uszkodzona. Uszkodzone palety mogą nie zapewnić odpowiedniej stabilności transportowanemu towarowi
- paleta powinna być odpowiednio dobrana do specyfiki ładunku. Towar nie może wystawać poza obrys palety
- zwróćcie również uwagę na wymiary podstawy palety oraz jej wagę
5. Na jakie ograniczenia wymiarów i wagi muszę zwrócić uwagę wysyłając paletę kurierem?
Najczęstszym przewoźnikiem wybieranym w naszym serwisie do transportu palet jest kurier DHL. Ma on poniższe obostrzenia w stosunku do transportu standardowych palet kurierskich:
- podstawa palety nie może być większa niż 120×80 cm ( można używać mniejszych palet, ale nie większych niż wskazany przedział)
- transportowany towar nie może wystawać poza obrys palety
- maksymalna waga transportowanego towaru wraz z paletą nie może przekroczyć 1000 kg
- wysokość towaru na palecie kurierskiej nie może przekroczyć 180 cm
6. Czy wysyłając paletę kurierem możemy wysłać również większe ładunki?
Kurier dopuszcza również wysyłkę większych i cięższych palet. Istnieją jednak górne ograniczenia, powyżej których paleta może nie zostać odebrana:
- podstawa palety nie może być większa niż 120×120 cm
- maksymalna waga jednej palety nie może przekroczyć 1500 kg
- wysokość palety nie może przekroczyć 200 cm ( 220 cm wraz z wysokością palety)
Należy również pamiętać, że transport kurierem palety innej niż standardowa wiąże się z dodatkowymi opłatami. W naszym cenniku możecie zobaczyć, że cena ta jest równa lub nawet przewyższa cenę za wysyłkę palety standardowej. Dlatego decydując się na taki transport musimy mieć świadomość wyższych kosztów realizacji usługi kurierskiej.
7. Czy kurierzy weryfikują jakie wymiary i wagę ma wysyłana paleta?
Zdecydowanie tak. Jest to już chyba standardem w transporcie kurierskim. Zdecydowana większość paczek i palet wysyłanych przez firmy kurierskie jest poddawana weryfikacji wymiarów i wagi. Dodatkowo niektórzy kurierzy, jak np. Inpost, pobierają dodatkową opłatę za fakt zaniżenia wymiarów i wagi paczki czy palety zadeklarowaną przy składaniu zlecenia. Z tego względu warto bardzo dokładnie zmierzyć i zważyć paletę przed wysłaniem i do zlecenia wprowadzić prawidłowe dane.
8. Jaki jest termin doręczenia palet kurierskich?
Ze względu na specyfikę tego typu transportu deklarowane terminy doręczenia palet różnią się od terminów doręczenia paczek. Choć w transporcie pomiędzy większymi miastami zazwyczaj transport trwa tylko 1 dzień roboczy, to standardem jest dostawa palety w ciągu 2 dni roboczych.
Mając to na uwadze należy odpowiednio wcześniej zaplanować transport, aby uwzględnić możliwość dłuższego transportu na wybranej trasie.
Gwarantowany termin dostawy palety to 14 dni roboczych. Oznacza to, że dopiero jeżeli transport palety kurierem będzie trwał dłużej, macie możliwość uzyskania zwrotu kosztów transportu. Szczegółowe informacje na temat gwarantowanych terminów dostaw możecie znaleźć w naszym serwisie.
Ciekawi mnie sposób rozstrzygania sporu przy paczkach o wymiarach”granicznych” Nadawca twierdzi że paczka ma wymiary np. 58x58x65 a przewoźnik że 60x60x70. Rożnica w wymiarach mała ale w cenie za pewnie duża. Kto ma rację przy określaniu wymiarów. Jak udowadniane (dokumentowane) jest nadawcy, że niestety zaniżył wymiary. Czy fakt zaniżonych wymiarów jest przekazywany do nadawcy?
Jeśli wszystko odbywa się automatycznie, maszynowo, to nie powinno być chyba z tym problemu a wg mojego rozeznania są.
Jestem w sporze z UPS, który twierdzi,że paczka była za duża ale nie mogę się dowiedzieć na jakiej podstawie (audytu – ale bez dowodów). Rozmowa z nimi to jak z pijanym, „pytam się o dowody” a piszą ze DHL kontroluje paczki.
Kontrola wymiarów i wagi odbywa się na sorterze automatycznym. Z takiego pomiaru jest w systemie odnotowywany zapis z przeprowadzonego audytu. Nie stosuje się już dokumentacji papierowej, podpisu kilku osób etc. bo ze wzgledu na specyfikację samego odczytu danych jest to niemożliwe. Z tego względu jako dowód otrzymujemy aktualnie wydruk z systemu pomiaru, albo po prostu przekopiowane dane z danych systemowych.
Ale przecież nie można na ślepo wierzyć maszynom! Dlatego cały proces jest monitorowany i nagrywany. Oczywiście, nikt nam – użytkownikom, nie ujawni tych nagrań. Firmy przewozowe zasłaniają się względami bezpieczeństwa i ochrony danych. Nie mniej jednak w wyniku audytu po złożonej reklamacji takie nagranie jest sprawdzane wewnętrznie i wyniku wystąpienia niezgodności pomiędzy tym co zmierzyła maszyna, a co widać na nagraniu reklamacja jest uwzględniana. Niestety lub stety, z przykrością muszę stwierdzić, że urządzenia te są dość niezawodne. Jedynie około 2-3 % złożonych reklamacji na weryfikację wymiarów paczki kończy się jej uznaniem.
Kto ładuje towar na palety
Czy wysyłając paletę muszę mieć własny wózek widłowy lub „paleniska” do załadowania palety?
Nie. Odbiory palet realizowane są samochodami z windą. Kurier wyposażony jest w wózek widłowy.
Czy istnieją firmy kurierskie oferujące usługę pakowania + obioru od drzwi? Jeśli nie, to jak mam poradzić sobie (jako kobieta) z nadaniem zwrotu lodówki?
Dzień dobry,
niestety nie znam zadnj firmy kurierskiej świadczącej podobne usługi. W takim przypadku warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług prywatnego przewoźnika. Takie usługi można znaleźć między innymi na tej stronie
Witam czy jeżeli firma przyjęła paczkę i przy podaniu opłat za wagę i wymiary które były podane przy liście przewozowym przez wysyłającego paczkę ,nie było mowy nic o palecie i został odrazu opłacony koszty wysyłki … Firma później naliczyła dość spore koszty wysyłki i wysłała fakture za wysyłkę , nie zapytali czy chcemy z takimi kosztami skorzystać z ich usługi ? Czy to się zawsze tak odbywa czy mi tu ? I czy nie powinnam zostać wcześniej poinformowana jak opłacalna paczkę a nie jak już została wysłana
Należy tutaj wskazać dwa aspekty:
– nadawca jest odpowiedzialny za prawidłowe przygotowanie paczki do transportu i rzetelne przekazanie informacji kurierowi ( w tym aspekcie domniemuje się, że jeżeli klient wręczył kurierowi paczkę np. 2 razy większą niż zadeklarował to zrobił to z pełną świadomością tego faktu)
– firma kurierska jako priorytet stawia doręczenia przesyłki. Mając na uwadze wyższy podpunkt, jeżeli stwierdzana jest rozbieżność z danymi zadeklarowanymi, paczka jest doręczana do odbiorcy zgodnie z harmonogramem, a nadawca jest obciążany różnicą kosztów transportu.
Podsumowując, jeżeli nadawca wysłał paletę zamiast paczki, to wina nie lezy po stronie firmy kurierskiej, która żąda opłaty za transport tej palety, tylko po stronie nadawcy, który błędnie zadeklarował transport.
Witam czy kurier Paletowy ma obowiązeek dostarczenia palety do bramy posesji czy za bramę ? ostatnio zamówiłem 3 tony ekogroszku kurier zostawił na chodniku i powiedział że on nie ma obowiązku dostarczać towaru na posesje.
Chmm.. Dostawa paletowa realizowana jest w systemie burta – burta. W przypadku dostaw do domów prywatnych oznacza to, że teoretycznie kurier powinien zdjąć towar z samochodu w miejscu wyznaczonym przez Odbiorcę ( nie ma obowiązku go przewozić w inne miejsce). A więc teoretycznie powinien ten towar pozostawić na posesji
Jak wysłać skuter elektryczny? Moge dać go na paletę ? Długość to 180cm. Szerokość – zmieści się w 80cm. Wysokość 170cm licząc już 10cm od palety. Dopuszczalne są takie wymiary palety jako niestandard?