W serwisie kuriernet.pl obligujemy klientów do wydrukowania listu przewozowego wygenerowanego podczas składania zlecenia. Jednak w niektórych sytuacjach okazuje się, że nie ma możliwości wydrukowania etykiety. Co wtedy zrobić? Czy kurier może wypisać ręczny list przewozowy? Jak to zrobić, aby paczka dotarła do celu?
Po co drukować list przewozowy?
Etykieta przewozowa, wygenerowana przez system jest bardzo ważnym elementem systemu logistycznego. Zawiera ona takie podstawowe informacje jak:
- dane nadawcy i odbiorcy paczki
- informacje o płatniku przesyłki
- wskazanie rodzaju wybranej usługi kurierskiej
- informacje o wybranych dodatkowych opcjach doręczenia paczki tj. pobranie należności, ubezpieczenie przesyłki czy też usługi kontaktu przed doręczeniem
Powyższe dane, oprócz wersji słownej, uzupełnione są również o kody kreskowe lub kody 3D. Są one kluczowym elementem w systemie logistycznym kuriera. Kody kreskowe odpowiadają za prawidłowe przesortowanie paczki i bezbłędne doręczenie jej pod wskazany na etykiecie adres odbiorcy.
Z powyższych powodów list przewozowy wygenerowany podczas składania zlecenia powinien być wydrukowany i prawidłowo przyczepiony do paczki.
- Logistyka odgrywa kluczową rolę w obsłudze zarówno firm
- GLS Poland: Świętujemy 25 lat dostarczania historii
- Wysyłka palet do Europy – jak to działa?
- Odbiory przesyłek Inpost w sklepach Żabka
- InPost- usługa Urząd24
Kiedy kurier może wypisać list przewozowy?
Ręczny list przewozowy tworzony jest przez kuriera zazwyczaj na polecenie nadawcy paczki. Kurierzy obsługiwani przez serwis Kuriernet.pl nie mają w ofercie dostępnej usługi ręcznego wypisania listu przewozowego. Co prawda w usłudze importu przesyłek DPD, kurier przywozi etykietę ze sobą, ale nadal jest to wydrukowana na magazynie kurierskim etykieta.
Dodatkowo należy mieć na uwadze, że za konieczność wypisania ręcznej etykiety przewozowej firmy kurierskie pobierają dodatkowe opłaty. Są one widoczne w cenniku firmy kurierskiej.
Które elementy na liście przewozowym są ważne?
Jeżeli już konieczne jest ręczne wypisanie listu przewozowego przez kuriera warto poświęcić chwilę na prawidłowe stworzenie tego dokumentu. Przede wszystkim nadawca musi wiedzieć, że to on jest odpowiedzialny za dane zawarte na liście przewozowym. Kurier nie ma wglądu do szczegółów zlecenia i może nie uwzględnić wszystkich niezbędnych opcji.
Nadawca powinien zwrócić uwagę na takie elementy jak:
- podać prawidłowe dane odbiorcy paczki wraz z numerem telefonu
- wskazać prawidłowo płatnika usługi – jeżeli zlecenie jest realizowane poprzez nasz serwis – numer klienta odpowiedni dla kuriera wybranego do realizacji usługi
- sprawdzić czy na ręcznym liście przewozowym zaznaczone są wszystkie wymagane usługi – jak pobranie należności, ubezpieczenie paczki czy też informacje o nadaniu paczki niestandardowej
Ponownie należy podkreślić, że to nadawca jest odpowiedzialny za dane zamieszczone na liście przewozowym. Przed oddaniem paczki sprawdźcie dokładnie jak wygląda list przewozowy.
Jakie problemy wiążą się z nieprawidłowo wypisanym listem przewozowy?
Z naszego doświadczenia wynika, że ręczne listy przewozowe generują sporo problemów dla klientów. Poniżej prezentujemy kilka z możliwych kłopotów związanych z błędnie wypełnionym listem przewozowym
Błędne dane odbiorcy paczki
W tym miejscu należy zwrócić uwagę na bardzo ważny fakt. Listy przewozowe wypisywane ręcznie zazwyczaj są mało czytelne. Już sam ten fakt może spowodować problemy z prawidłowym doręczeniem przesyłki. Na etykiecie generowanej automatycznie adres dostawy zapisany jest również w kodzie kreskowym. W przypadku etykiet wypisywanych ręcznie firmy kurierskie polegają jedynie na zapisanych w formularzu danych. Ten z was, kto widział list wypisany ręcznie przez kuriera zdaje sobie sprawę, że prawidłowa identyfikacja adresu odbiorcy jest naprawdę sporym wyzwaniem.
Ponadto, częstym problemem jest fakt, że nadawcy nie znają lub nie sprawdzają danych, które wpisze kurier. W efekcie często kurierzy jako nadawcę wpisują dane płatnika paczki, czyli na przykład serwisu kuriernet. W takim przypadku zazwyczaj paczka wraca do nadawcy, a ten jest zmuszony nadać ją ponownie. Oczywiście po raz kolejny ponosząc opłatę za transport.
Nieprawidłowy płatnik usługi
To jest najbardziej kłopotliwy problem dla nadawców. Jeżeli na liście przewozowym nie będzie podany prawidłowy numer klienta płatnika usługi koszty przesyłki zazwyczaj pokrywa nadawca lub odbiorca paczki. I nie są to koszty paczki wynegocjowane w serwisie kuriernet tylko ceny według cennika wybranej firmy kurierskiej.
Brak usług dodatkowych
Chcieliście wysłać paczkę za pobraniem, a nie umieściliście tej informacji na ręcznym liście przewozowym? Kurier nie pobierze pieniędzy od odbiorcy paczki. W takim przypadku nie możliwe jest nawet złożenie reklamacji na ten fakt. Usługa została zrealizowana zgodnie z danymi wskazanymi na etykiecie.
Drugim przypadkiem jest na przykład pominiecie wskazania wartości paczki. Jest to bardzo istotny element usługi zwłaszcza w przypadku kiedy dojdzie do uszkodzenia przesyłki. W takim przypadku maksymalnym pułapem żądania reklamacyjnego jest kwota ubezpieczenia paczki. Jeżeli wasza paczka jest wartościowa podstawowe ubezpieczenie paczki może nie pokryć tej wartości.
Jak uniknąć problemów z papierowym listem przewozowym?
Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście wydrukowanie etykiety wygenerowanej z systemu kuriernet.pl . Jeżeli jednak tego nie możecie zrobić sprawdźcie dokładnie list przewozowy wypisany przez kuriera. Dobrym rozwiązaniem jest również pokazanie kurierowi listu wygenerowanego listu przewozowego w formie elektronicznej na przykład na telefonie czy tablecie.
Nie ważne jakie rozwiązanie wybierzecie zawsze w przypadku jakichkolwiek wątpliwości kontaktujcie się z naszą infolinią. Postaramy się rozwiać wszelkie wasze wątpliwości.