Mimo że poszczególne firmy kurierskie mają opracowany własny regulamin przesyłek, to należy pamiętać, że nie wszystkie produkty można wysyłać za granicę.
Wynika to z przepisów prawa i niestosowanie się do takich rozporządzeń, może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Czego nie powinna zawierać paczka nadana za granicę?
Towary wyłączone z wysyłek kurierskich
Firmy kurierskie nie mogą samodzielnie skontrolować zawartości paczki, a jedynie zweryfikować ją pod kątem gabarytów. Nie oznacza to, że można swobodnie przesyłać towary zakazane, gdyż w razie kontroli na granicy lub ujawnienia jej zawartości, grożą dotkliwe sankcje finansowe oraz prawne. Na liście towarów zakazanych znajdują się poniższe kategorie produktów. Są one wyłączone z przesyłek kurierskich.
- Produkty płynne – w regulaminie większości firm kurierskich można znaleźć zapis, że produkty płynne i brudzące, nie mogą stanowić zawartości paczki. Dzieje się tak ze względów bezpieczeństwa, gdyż w przypadku uszkodzenia przesyłki w transporcie, zniszczeniu uległyby pozostałe paczki.
- Alkohol i używki – papierosy, narkotyki, leki, środki psychoaktywne i alkohol są całkowicie wyłączone z przewozów kurierskich, niezależnie od regulaminu przewoźnika. Warto jednak pamiętać, że w przypadku napojów alkoholowych, sklepy mają możliwość zlecenia takiego transportu za granicę. Wiąże się to z koniecznością ustalenia indywidualnych warunków współpracy z danym przewoźnikiem i stosowania się do przepisów prawa dotyczących maksymalnej pojemności butelki czy zawartości alkoholu.
- Żywność -w paczkach za granicę nie powinny się znaleźć artykuły spożywcze oraz żywność z krótkim terminem przydatności. Produkty, które mogłyby się zepsuć w ciągu 7 dni, muszą być przewożone środkami do transportu żywności w warunkach chłodniczych.
- Towary niebezpieczne – wszelkie środki łatwopalne, odczynniki chemiczne, substancje żrące, broń i inne produkty, które w jakikolwiek sposób mogłyby wpłynąć na bezpieczeństwo, są kategorycznie wyłączone z transportu.
- Przedmioty wysokiej wartości – paczki za granicę nie mogą zawierać towarów wartościowych, takich jak karty płatnicze, antyki czy wyroby jubilerskie.
Oprócz tego należy pamiętać, że nie można wysyłać za granicę żywych zwierząt i roślin. Wyłączone z transportu są też szczątki ludzkie i zwierzęce.
Gabaryty paczki a przesyłka za granicę
Niekiedy klienci mogą mieć problem z wysłaniem paczki ze względu na przekroczone dopuszczalne gabaryty, mimo że jej zawartość jest zgodna z prawem i regulaminem przewoźnika. Zazwyczaj nieprzekraczalną wagą jest 30 kg, gdyż wynika to z przepisów BHP. Niektóre firmy kurierskie przyjmują jednak przesyłki o niestandardowych gabarytach, a nawet w określonych przypadkach – umożliwiają przewóz problematycznych produktów.
- Logistyka odgrywa kluczową rolę w obsłudze zarówno firm
- GLS Poland: Świętujemy 25 lat dostarczania historii
- Wysyłka palet do Europy – jak to działa?
- Odbiory przesyłek Inpost w sklepach Żabka
- InPost- usługa Urząd24
Wysyłka trudnych paczek za granicę
Lista niedozwolonych produktów jest bardzo długa, a ponadto nadawcy paczek mogą mieć problemy z określeniem dopuszczalnych gabarytów. Mimo że kurierzy nie mają możliwości weryfikacji zawartości paczek, to korzystając z brokera kurierskiego można łatwo znaleźć firmę zajmującą się transportem problematycznych przesyłek. Wpisując gabaryty paczki w kalkulatorze, narzędzie wygeneruje zarówno koszt, jak i listę przewoźników, którzy są w stanie przewieźć za granicę pakunek nawet o niestandardowych wymiarach.
Dodatkowo warto mieć na uwadze, że sklepy mają możliwość skorzystania z oferty palet kurierskich. Taka usługa umożliwia przewóz towarów o znacznie większych gabarytach, a w niektórych przypadkach – także produktów zabronionych, jak na przykład alkohol czy meble antyczne. Wszystko zależy od indywidualnych warunków współpracy z danym przewoźnikiem, którego można znaleźć za pośrednictwem brokera kurierskiego. Platforma Kuriernet.pl pozwoli również określić, który tani kurier realizuje problematyczne przesyłki za granicę.
Chętnie dzielimy się naszym doświadczeniem. Dołącz do naszego newslettera i bądź dobrze poinformowany.
Dziękujemy za przydatne informacje… a jeszcze takie pytanie przy okazji – czy w związku z absurdami „covid-owymi”, są może jakieś dodatkowe utrudnienia w kwestii wysyłki paczek zagranicę (zwłaszcza do Niemiec)?