Amerykańska firma UPS Flight Forward – poinformowała w ostatnim tygodniu, że będzie współpracować z niemieckim producentem dronów Wingcopter. W wyniku tej współpracy mają zostać opracowanie nowej generacji drony dostarczają paczki dla różnych zastosowań w Stanach Zjednoczonych i na świecie.
UPS uzyskał certyfikat lotów FAA
UPS Flight Forward to spółka zależna UPS odpowiedzialna za rozwój tego segmentu rynku usług kurierskich. Spółka poinformowała o tym już w październiku zeszłego roku. Niewątpliwie certyfikat Amerykańskiego Urzędu Lotnictwa to pierwszy krok na drodze do rozwoju tej sieci dostaw.
UPS jest pierwszą firmą posiadającą ten certyfikat.
Dzięki niemu drony UPS Flight Forward mogą latać:
– poza zasięgiem wzroku operatora
– bezpośrednio nad ludźmi
– w nocy
– z ładunkiem o masie do 25 kg
Pierwsze komercyjne loty już się odbyły
Jeszcze tego samego dnia po uzyskaniu certyfikacji UPS przeprowadziła pierwsze próbne loty dronów. Lot ten odbył się na kampusie szpitalnym WakeMed w Raleigh, Karolina Północna. W rezultacie testów UPS rozpoczęło współpracę z tamtejszym szpitalem uniwersyteckim w zakresie transportu próbek laboratoryjnych do testów.
Prawdopodobnie jest to pierwsza komercyjna usługa kurierska z wykorzystaniem dronów dostawczych. Z pewnością UPS wykazał konieczność wykorzystania szybkiego transportu w zastosowaniach medycznych. Dzięki nowym rozwiązaniom materiały do badań i próbki są błyskawicznie transportowane do laboratoriów badawczych. W rezultacie znacznie skraca się czas oczekiwania na wyniki badań i czas postawienia diagnozy dla pacjenta.
Sprawdź jak tanio możesz wysłać paczkę kurierem
Paczki do Wielkiej Brytanii już od 58,26 zł brutto
Drony zintegrowane z furgonetkami UPS
Godne uwagi jest, że jeszcze przed uzyskaniem pełnego certyfikatu FAA UPS uzyskiwało zgody na testowanie wybranych rozwiązań lotniczych. Firma opracowała między innymi specjalną furgonetkę dostawczą UPS wyposażoną w otwierany dach i zabierającą na swój pokład drony dostawcze.
Zgodnie ze wstępnymi założeniami rozwiązanie takie ma wspomóc kierowcę w dostawie paczek na terenach rozległych. Kierowca będzie podążał według swojej ścieżki, a w międzyczasie drony będą dostarczały paczki do pobliskich lokalizacji. Bezsprzecznie rozwiązanie takie zrewolucjonizowało by dostawy paczek kurierskich. Z pewnością przeprowadzone testy nie zamykają całego procesu. Wykorzystywane maszyny miały udźwig jedynie do niecałych 5 kg i były by w stanie doręczyć tylko małe lekkie paczki. Niewątpliwie jest to pierwszy krok w podróży.
Wingcopter wniesie UPS na wyższy poziom
Firma Wingcopter, z którą współpracę nawiązał UPS ma za sobą już doświadczenia w produkcji dronów komercyjnych. Godne uwagi, jest fakt, że ich projekty wykorzystywane były często przez UNICEF co celów ratujących życie, takich jak miedzy innymi dostawy szczepionek do rejonów trudno dostępnych.
Wspólnie dążymy do zwiększenia szybkości i zasięgu dostarczania paczek ”- powiedział Tom Plümmer, dyrektor naczelny i współzałożyciel Wingcopter.
„Naszą wizją zawsze było wykorzystywanie technologii w celu poprawy życia ludzi na całym świecie, a strategiczne relacje z UPS przyśpieszają nasz wzrost i globalną ekspansję, wzmacniając naszą rolę lidera branży technologii dronów”.
W podobnym tonie współpracę podkreślają szefowie firmy UPS. Niewątpliwie na podjęcie współpracy z Wingcopter ma ich duże doświadczenie w budowaniu dronów bezzałogowych. Dodatkowo stworzyli oni rozwiązania, które umożliwiają pionowy start i lądowanie maszyny, a w czasie lotu zmianę ustawień silników co umożliwia częściowe wykorzystanie siły nośnej. W wyniku tego drony Wingcopter cechują się dużym zasięgiem, a jednocześnie możliwością startu i lądowania w dowolnym miejscu.
Nie tylko UPS dąży do bezzałogowego dostarczania paczek
Bezsprzecznie pojęte przez kuriera działania doprowadzą do spopularyzowania usługi dostawy paczek przez drony. Jeszce niedawno pisaliśmy o pracy specjalistów z firmy Continental tworzących rozwiązania dostawy paczek przez robopsy.
Również inne firmy kurierskie mają już za sobą testy podobnych rozwiązań. Dwa lata temu kurier DHL chwalił się testami swojego Parcelkoptera dostarczającego paczki do 2 kg z prędkością nawet 70 km/h.
Niewątpliwie pierwsze kroki mamy już za sobą. Czekamy na dalsze informacje z wykorzystaniem nowych technologii
Dołącz do dobrze poinformowanych!