W wielu przypadkach doskonale sprawdza się przesyłka paletowa – wygodna, ekonomiczna i bardzo bezpieczna. Sprawdź, co można wysyłać na paletach kurierskich!
Przesyłka paletowa – co to takiego?
Przesyłka paletowa to taka, w której towar umieszczony jest na palecie. Zazwyczaj stosuje się do tego celu palety EURO o wymiarach 120 x 80 cm, ale istnieje również możliwość wykorzystania innych. To forma wysyłki kurierskiej przeznaczona dla ładunków o dużej masie (zazwyczaj powyżej 50 kg) i wymiarach wykraczających poza standardowe gabaryty.
W zależności od zasad stosowanych przez przewoźnika maksymalna masa takiej paczki może wynieść nawet 1500 kg. Największe stosowane w transporcie palety kurierskie mają zwykle wymiar 120 x 120 cm, a wysokość ładunku razem z paletą może przekraczać nawet 2 m. To idealne rozwiązanie dla:
- zbiorczej wysyłki większych ilości drobnych towarów,
- wysyłki ładunku o dużych gabarytach lub masie i dość regularnym kształcie.
Sprawdź koszt transportu swojej palety
Paleta kurierska do 400 kg już od 140,65 zł brutto
( Oferta dla firm z uwzględnieniem płatności przez konto Skarbonka – zapytaj naszego konsultanta)
Przesyłka paletowa – dopuszczane towary
Co więc dokładnie nadaje się do przesyłki paletowej? Przykłady można mnożyć. Najczęściej w ten sposób wysyła się:
- duży sprzęt AGD (lodówki, pralki, zmywarki itp.),
- duży sprzęt RTV,
- meble,
- materiały budowlane,
- sprzęt ogrodniczy,
- niektóre części samochodowe,
- worki z ziemią ogrodniczą, paszą, karną dla zwierząt itp.
Ponadto ten rodzaj przesyłki kurierskiej idealnie sprawdza się w przypadku wysyłek zbiorczych wielu produktów zapakowanych w pudełka. W takim przypadku przesyłka paletowa zwykle jest dużo tańsza od tej indywidualnej.
Przesyłka paletowa – ograniczenia i zakazy
Przesyłka paletowa ma też swoje ograniczenia. Nie każdy ładunek może być transportowany w ten sposób. Nie jest możliwa wysyłka m.in.:
- żywych zwierząt,
- przedmiotów niebezpiecznych (wymagają one stosowania specjalnych zasad transportu), przedmiotów prawnie zakazanych,
- przedmiotów, które w oczywisty sposób mogą ulec zniszczeniu w trakcie transportu,
- towarów, które zapakowane na paletę wystają poza jej obrys lub mają nietypowe kształty – wówczas należy skorzystać z przesyłki gabarytowej lub specjalnej,
- przesyłek przekraczających określone przez przewoźnika wymiary lub masę.
Warto wiedzieć, że każda przesyłka paletowa jest weryfikowana w magazynie, szczególnie pod kątem gabarytów. Jeśli okaże się zbyt ciężka lub zbyt duża względem określonych przez przewoźnika limitów, zostanie cofnięta do nadawcy. Przekroczenie zadeklarowanych wymiarów lub wagi, o ile nie przekraczają one maksymalnych wartości, zazwyczaj skutkuje zaś naliczeniem dodatkowych opłat.
Dokąd można wysłać towar na palecie?
Przesyłki paletowe są realizowane zarówno na terenie całej Polski, jak i poza jej granicami. Korzystając z usług brokera kurierskiego Kuriernet.pl, możesz zamówić przesyłkę paletową realizowaną przez takie firmy jak DHL, Hellmann czy Raben. To doświadczeni przewoźnicy, którzy oferują usługi na najwyższym poziomie. Zasięg ich działania obejmuje większość krajów europejskich i nie tylko. Jednocześnie gwarantują oni szybkie terminy dostaw, bezpieczeństwo i atrakcyjne ceny.
Bezpieczna przesyłka paletowa – o czym pamiętać?
Przygotowanie przesyłki paletowej leży po stronie nadawcy, dlatego przed skorzystaniem z tego rodzaju usługi warto dokładnie zapoznać się ze stosowanymi standardami i zasadami. Najważniejsze, by:
- towar był umieszczony na palecie we właściwy sposób (żadna część nie może wystawać poza obrys palety),
- towar był dobrze wyważony i zabezpieczony – ładunek powinien być zwarty i owinięty folią stretch, pasami, taśmami lub podobnymi akcesoriami,
- używana paleta była w dobrym stanie technicznym – elementy pęknięte, pleśniejące czy spróchniałe stwarzają ryzyko uszkodzenia towaru, za które firma kurierska nie odpowiada,
- rzeczywista waga i wymiary palety zgadzały się z tymi zadeklarowanymi przez nadawcę i mieściły w określonych przez przewoźnika limitach,
- na każdej palecie była umieszczona etykieta przewozowa (w widocznym miejscu).
Do transportu można używać dowolnych palet o odpowiedniej wytrzymałości i w dobrym stanie technicznym. Najczęściej stosuje się standardowe palety EURO, półpalety i palety przemysłowe, jednak dopuszczalne są też np. te plastikowe. Warto jednak sprawdzić, które z nich uważane są za standardowe, a które za niestandardowe – transport z użyciem tych pierwszych jest bowiem tańszy.
Dołącz do dobrze poinformowanych!