Choć epidemia koronawirusa wstrzymała częściowo wyjazdy studentów to jednak rozwój e-commerce i zwiększenie dostępności usług kurierskich ciągle zapewnia pracę firmom kurierskich.
Często w Waszych paczkach znajdują się produkty spożywcze. Kontaktujecie się z naszym Działem Obsługi Wyjątkowego Klienta, aby dopytać się co można włożyć do paczki, a czego lepiej unikać? A więc podsumujmy nasze rozmowy
Żywność jest wyłączona z transportu
Niestety ale tytuł nagłówka jest prawdziwy. Wiem, prawdopodobnie zaraz zadacie pytanie jak to możliwe skoro prawdopodobnie 1/10 paczek zawiera jakiś rodzaj produktu spożywczego. A więc obalmy mity i spróbujmy stwierdzić fakty.
Najbardziej rygorystycznym przewoźnikiem pod tym względem jest firma DPD. W swoim regulaminie wprost określa żywność jako towar wyłączony z transportu. I bazując na doświadczeniu z procedur reklamacyjnych nie ma rozgraniczenia w tym przypadku na żywność łatwo psującą się czy też trwałą.
Jeżeli w waszej paczce, która zaginęła lub zniszczyła się, znajdowała się żywność, możecie mieć problemy z uzyskaniem odszkodowania od tego przewoźnika.
Czy oznacza to, że w poprzez firmę DPD nie można w ogóle przewozić żywności? Firma, co prawda, nie robi żadnych problemów z przyjmowaniem tego typu przesyłek. Jak najbardziej są one odbierane i dostarczane do Odbiorców. Należy jednak mieć świadomość, że w przypadku wystąpienia sytuacji wyjątkowej firma może powołać się na zapisy regulaminowe i odrzucić na tej podstawie złożoną reklamację.
Która z firm kurierskich przewozi żywność?
Na szczęście pozostałe firmy kurierskie, takie jak UPS, GLS czy DHL, nie mają tak rygorystycznych zapisów regulaminowych.
Ograniczenia dotyczą jednak:
- produktów łatwo psujących się
- żywych roślin i zwierząt
- nasion ( dotyczy głównie transportu międzynarodowego)
- alkoholu i papierosów ( tytoniu )
Produkty łatwo psujące się – czego nie wysyłać w paczkach
Najwięcej telefonów w tej sprawie odbieramy oczywiście przed świętami:
- Czy do paczki mogę włożyć pętko kiełbasy własnej roboty i bigosik?
Pomimo, że na pewno są przepyszne, ale odradzamy wysyłki tego typu produktów z kilku powodów:
- porostu są wyłączone z transportu poprzez regulamin przewoźnika
- transport ( zwłaszcza międzynarodowy) trwa zazwyczaj kilka dni – towar nie przebywa w kontrolowanych warunkach temperaturowych
- w tym czasie, żywność nietrwała może się porostu popsuć. Zamiast miłej niespodzianki możecie zafundować swojej rodzinie niezły ból brzucha i biegunkę
- i w końcu – zostawcie coś po co warto wracać do domu 🙂
Czego nie wsadzać do paczki, aby nie żałować
Oprócz pętka kiełbasy i bigosiku zachęcamy, aby zrezygnować również z wysyłki:
- innych produktów, nie zapakowanych hermetycznie i nie odpornych na przebywanie w niekontrolowanej temperaturze, jak ryby i przetwory rybne, mięso, sery, jajka, przetwory mleczne
- produktów w słoikach lub butelkach szklanych
- pianek do golenia i innych pojemników ciśnieniowych zawierających rozszerzalną zawartość
Jeżeli nie macie doświadczeniu w pakowaniu paczek lepiej nie wysyłać produktów w szklanych słoikach lub butelkach. Takie przedmioty często pękają podczas transportu zalewając swoją zawartości pozostałe rzeczy paczce, a także inne paczki.
Czy można wysyłać alkohol i papierosy
Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Zgodnie z zapisami regulaminów firm kurierskich są to produkty wyłączone z transportu. W praktyce jednak takie transporty są dopuszczone, ale w ograniczonych ilościach – wynikających z przepisów celnych – jeżeli dostawa jest poza granicę Polski.
Pamiętajcie jednak, aby nie wysyłać alkoholu czy papierosów bez polskich znaków akcyzy. Możecie się w ten sposób narazić nie tylko na problemy przy reklamacji, ale także na konfiskatę paczki i spotkanie ze służbą celną.