Na platformie kurierskiej Kuriernet.pl wielokrotnie poruszano tematykę pakowania przesyłek.
Bez wątpienia jest to bardzo ważne i wpływa nie tylko na bezpieczeństwo nadania ale również skuteczność doręczenia.
Okazuje się, że elementem dobrego przygotowania przesyłki jest również szeroko pojęte oznaczenie kartonu. Stanowi to informację nie tylko stricte dla osoby, która odbiera od nas pakunek ale również dla innych podmiotów na magazynie, kierowcy a nawet dla samego adresata.
W tym celu możemy posłużyć się gotowymi naklejkami dostępnymi w większości sklepów papierniczych lub ręcznie odwzorować niektóre symbole. Niezależnie od tego jaką drogę wybierzemy, najważniejsze aby oznaczenia były prawidłowe. Pozornie wydaje się być to bardzo łatwe, jednak jak się okazuje, to co proste nie jest zawsze oczywiste.
Właśnie dlatego zaprezentujemy kilka najbardziej podstawowych symboli wraz z ich krótkich opisem.
- Oznaczenie paczki „Góra – Dół” transport przesyłki w pionie
- Nie piętrować – ważne przy transporcie paletowym delikatnych przedmiotów
- Keep Dry – przesyłka kurierska wrażliwa na wilgoć
- OSTROŻNIE – to delikatna paczka kurierska
- Uwaga paczka zawiera przedmioty delikatne
- Usługa dostawy paczki w sobotę
- Pobranie należności od Odbiorcy
- W paczce znajdują się dokumenty!
- Opłaty dodatkowe za dodatkowe oznaczenie przesyłki
Oznaczenie paczki „Góra – Dół” transport przesyłki w pionie
Pierwszy z nich to dwie strzałki równej długości, których groty skierowane są w tą samą stronę. Pod nimi znajduje się prostopadła kreska. Wielu nadawców potraktuje to oznaczenie jako wskazanie gdzie jest góra a gdzie dół przesyłki. Nic bardziej mylnego. Takie oznaczenie przesyłki daje informację o tym, że ma być ona transportowana w pionie. Wspomniane strzałki wskazują natomiast jego kierunek.
Jest to bardzo istotne, zwłaszcza jeśli przesyłamy przedmioty, które ze względu na swoje właściwości muszą być przewożone w pionie.
Oznaczenie pozycji zapakowanego przedmiotu
Kolejne oznaczenie jest bardzo zbliżone graficznie do pierwszego. Są to trzy równoległe strzałki, których groty zwrócone są w tym samym kierunku. Poniżej jednak nie widnieje prostopadła kreska a napis „góra”.
Tego typu symbole występują również w wersji z dwoma napisami- „góra”, „dół”. Jeśli chodzi o znaczenie symbolu to wydaje się być ono oczywiste. Nadawca często decyduje się na zastosowanie oznaczenia wraz ze wskazaniem na konieczność transportowania w pionie. Jeśli szukać przykładów przedmiotów z życia codziennego, na których mogą znajdować się oba symbole to będzie to pralka, lodówka czy chociażby kuchenka mikrofalowa. Należy wyraźnie zaznaczyć, że nie są one tożsame.
Nie piętrować – ważne przy transporcie paletowym delikatnych przedmiotów
Następny symbol jest raczej nie często używany w prywatnych przesyłkach, co nie koniecznie powinno być oceniane negatywnie.
Grafika przedstawia paczki na dwóch paletach, które ułożone są jedna na drugiej. Tak ułożone pakunki zostały przekreślone, a poniżej widnieje napis „nie piętrować, do not stack”. W prostym przełożeniu, jest to informacja o tym, że w procesie transportowania oraz przechowywania nie można kłaść palet lub paczek jedna na drugiej.
Oczywiście, z punktu widzenia praktyki czy magazynowania nie jest to postrzegane pozytywnie. Jakie przesyłki oznaczymy takim symbolem? Przede wszystkim takie, które z uwagi na swoje właściwości nie mogą być narażone na nacisk. Przykładem mogą być laptopy, telefony komórkowe, rozmaity sprzęt gospodarstwa domowego czy przedmioty kruche. Warto też zwrócić uwagę, że napis jest w dwóch językach co ułatwia sprawę przy okazji transportu międzynarodowego.
Keep Dry – przesyłka kurierska wrażliwa na wilgoć
Oznaczenie zawierające w swojej strukturze parasol nad którym pojawiają się krople deszczu oraz napis „keep dry” wskazuje na to, że przesyłka nie może być narażona na czynniki zewnętrzne w postaci wilgoci.
Jej źródła mogą być bardzo rozmaite, począwszy od opadów atmosferycznych, przez wilgoć w miejscu przechowywania aż po zwyczajne zalanie.
Oczywiście, należy mieć na względzie, że symbol nie zwalnia nadawcy z obowiązku poprawnego przygotowania przesyłki. Jeśli w codziennym życiu szukać przykładów tego typu przedmiotów, które ze względu na swoje właściwości i użyteczność zdecydowanie nie powinny mieć kontaktu z wilgocią to można wskazać wszelkiego rodzaju elektronikę, artykuły spożywcze czy dokumenty. W tym miejscu należy zaznaczyć, że właściwie żadna przesyłka nie powinna być narażona na nadmierną wilgoć.
OSTROŻNIE – to delikatna paczka kurierska
Kolejną analizowaną etykietą jest ta z napisem „OSTROŻNIE”. Nie przez przypadek umieszczono go na pomarańczowym tle i „wyboldowano”. Wydaje się, że właściwie każda przesyłka powinna mieć tego typu oznaczenie, ponieważ transport wszystkich nadań powinien się odbywać ze szczególną ostrożnością.
Jeśli więc naniesiemy taki komunikat na paczkę np z ubraniami itp., to oczywiście nie jest to błąd. Jest ona jednak dedykowana stricte dla tych przedmiotów, które mimo standardowego traktowania, powinny być objęte specjalną opieką. Oczywistym wydaje się, że w takiej sytuacji powinniśmy skorzystać z dodatkowego produktu jakim jest ubezpieczenie.
Uwaga paczka zawiera przedmioty delikatne
Jedną z bardziej znanych oznaczeń jest to, które zawiera uszczerbiony kieliszek oraz napis „Szkło” lub „Fragile”.
W prostym tłumaczeniu, winno się interpretować to jako „Uwaga szkło”, czyli przedmiot o dużej kruchości. W tym miejscu należy wskazać, że nadanie przedmiotów szklanych powinno odbyć się po kontakcie z konsultantem lub pracownikiem platformy kurierskiej.
Jest to przedmiot wyjątkowo wrażliwy i możliwe jest, że firma z której usług chcemy skorzystać nie będzie chciała wykonać tego typu transportu. Oznaczenie to jednak będzie wskazane również w przypadku nadanie sprzętu elektronicznego, przedmiotów o plastikowej strukturze czy takich aktyw, których opakowania mogą być mniej trwałe w kontakcie z czynnikami zewnętrznymi. Warto również zwrócić uwagę, że w przypadku transportu przedmiotów szczególnie kruchych, jak właśnie szkło, lustra, talerze, butelki, firma kurierska może odmówić wypłaty odszkodowania w przypadku ewentualnego uszkodzenia towaru.
Tego typu przedmioty są domyślnie wpisane na listę towarów zabronionych do transportowania. Nie oznacza to, że przedmioty te nie mogą być przewożone, jednak w takim przypadku odpowiedzialność firmy kurierskiej, za ich ewentualne uszkodzenia jest ograniczona.
Usługa dostawy paczki w sobotę
Etykieta z napisem „Sobota” jest jedną z najrzadziej spotykanych. Oznacza, że przesyłka ma być doręczona w sobotę. Zwykle jest to niestandardowa usługa, zatem przed skorzystaniem z niej należy skontaktować się z firmą kurierską. Może okazać się, że niektóre lokalizacje (zwłaszcza poza aglomeracją miejską) nie są obsługiwane w dni wolne. W zależności od firmy, etykiety mają różny kolor i rozmiar.
Pobranie należności od Odbiorcy
Oznaczenie w postaci portfela z napisem „POBRANIE”, wskazuje na to, że przy doręczeniu przesyłki, kurier jest obowiązany pobrać wskazaną przez nadawcę kwotę a następnie przekazać je na wskazany rachunek bankowy. Na co dzień nie często widuje się takie oznaczenie i w większości przypadków jest ono nanoszone na karton przez firmę wykonującą usługę transportową.
W paczce znajdują się dokumenty!
„Dokumenty w środku” – ta etykieta może być interpretowana na kilka sposobów. Z jednej strony, jeśli umieścimy ją na kopercie, może sugerować, że powinniśmy ją ostrożnie otwierać, ponieważ w jej wnętrzu znajdują się ważne treści. W innym przypadku, kiedy nadruk znajduje się na kartonie, może wskazywać, że w jego wnętrzu należy poszukiwać poza przedmiotem, również dokumentów. Może to być np: karta gwarancyjna, faktura czy instrukcja obsługi.
Opłaty dodatkowe za dodatkowe oznaczenie przesyłki
Należy mieć na uwadze, że dodatkowe oznaczenie przesyłki kurierskiej, np. etykietą „góra – dół” czy „ostrożnie” wymusza niestandardowe obchodzenie się z przesyłką w łańcuchu logistycznym.
Z tego powodu wiele firm kurierskich obsługując taką paczkę nalicza za jej transport dodatkową opłatę. Paczki traktowane są jak przesyłki niestandardowe lub przesyłki wymagające ręcznej obsługi.
Wysokość opłaty możecie znaleźć w cenniku wybranej firmy kurierskiej. Nawet, jeżeli opłata taka nie została naliczona przy nadawaniu paczki – może zostać naliczona na magazynie przewoźnika i przekazana w formie tak nie lubianej przez klientów dopłacie do przesyłki.
Wskazane oznaczenia to jedynie przykłady stosowanych na naszym rynku etykiet. Obecnie wiele informacji zawartych jest w pamięci elektronicznego urządzenia, którym dysponuje kurier. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że dodatkowe zasygnalizowanie na paczce, szczególnych właściwości przesyłki lub towaru nie jest niczym złym. Konsultanci platformy Kuriernet.pl z przyjemnością doradzą jak prawidłowo oznaczyć swoje nadanie.
Dołącz do dobrze poinformowanych!