Mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje i łączy ludzi. Z pewnością jest tak, że jest to jeden z tych elementów, który łączy pokolenia. Sięgając do historii, melodie o różnych charakterze towarzyszyły społeczeństwu w wielu sytuacjach- począwszy od okresu euforii, przez wojny aż do czasu kiedy muzyka budziła kontrowersje.
Niezależenie od tego jaki typ muzyki wybieramy i jakiego rodzaju płyty wozimy w samochodzie, pewne jest jedno- bez szeroko rozumianych instrumentów nie powstałby żaden dźwięk.
- Transport instrumentów muzycznych
- Jak bezpiecznie wysłać instrumenty?
- Gitara, skrzypce, akordeon – jak wysyłać?
- Prawidłowe oznaczenie paczki z instrumentami
- Instrumenty muzyczne w małych pokrowcach
- Czy każda firma kurierska przetransportuje instrument muzyczny?
- Przykłady z życia wzięte
- Mayones Guitar and Basses
Transport instrumentów muzycznych
Instrumenty muzyczne to bardzo specyficzne przedmioty, ponieważ aby w pełni spełniały swoją rolę, istotny jest ich idealny stan. Generalnie nie ma z tym problemu, gdyż wydając nawet kilka tysięcy na sprzęt, jego użytkownik zwykle o niego dba.
Oczywiście, pomijamy tu koncertowe historie, kiedy muzycy roztrzaskują swoje gitary o scenę. Wracając jednak na ziemię, należy uznać, że sytuacją w której instrument może ulegać uszkodzeniu jest wysyłka kurierska. Decydujemy się na nią głównie wtedy, kiedy sprzedajemy już zasłużony sprzęt.
Popularne portale aukcyjne w tym zakresie prezentują prawdziwy przepych. Możemy na nich wyszukać dosłownie wszystko.
Jak bezpiecznie wysłać instrumenty?
Jak wspomniano, instrumenty to specyficzne aktywa. Również ich rozmiar i konstrukcja jest bardzo rozmaita. W związku z tym, sposób ich transportu także będzie się różnił.
Rozpoczynając od największych instrumentów muzycznych, takich jak pianino czy fortepian, należy uznać, że idealnym rozwiązaniem będą przesyłki paletowe. Ich umieszczenie na drewnianej, stabilnej podstawie zapewni bezpieczeństwo transportu.
To jednak nie wszystko- należy mieć na względzie, że taki rodzaj przesyłki trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Liczne czynniki zewnętrzne na które mogą być one narażone wpływają negatywnie na ich wygląd.
Jak sobie z tym poradzić? W tym przypadku powinniśmy się wyposażyć w folię powietrzną lub styropianową oraz folię do pakowania przesyłek. Pierwszy rodzaj zabezpieczania będzie niezbędny do zabezpieczenia ruchomych elementów instrumentu. Nie zawsze jest możliwe by je w pełni zdemontować bez ingerencji w integralność sprzętu.
Drugie zabezpieczenie będzie przydatne do tego by zabezpieczyć całość instrumentu. Jeśli w taki sposób zabezpieczyliśmy naszą przesyłkę, ważne jest by ją ubezpieczyć. Fortepian, pianino i innego tego typu rzeczy to przedmioty o dużej wartości. Wspomniany produkt będzie zatem idealnym rozwiązaniem.
Gitara, skrzypce, akordeon – jak wysyłać?
Drugim rodzajem instrumentów są te, które nadają się do ręcznego przemieszania. Mowa tutaj o gitarach, skrzypcach, akordeonie i wielu innych i podobnych gabarytach.
Zdecydowanie, przesyłka paletowa byłaby tutaj przesadą. Jak zatem je wysłać? Idealnie jeśli posiadamy opakowanie w którym zakupiliśmy taki produkt. Są one zwykle tak zbudowane, że poza instrumentem, znajdzie się tam także miejsce na uszczelnienie zabezpieczające.
Większość z nas niestety wyrzuca duże kartony zaraz po zakupie. Innym rozwiązaniem (mniej idealnym) jest poszukiwanie „obcego” kartonu. Mając na uwadze chociażby budowę gitary, raczej ciężko będzie uzyskać idealnie skrojone opakowanie. Jeśli jednak nam się uda, należy zadbać jeszcze o kilka szczegółów.
Zdemontuj struny instrumentu
Jeśli instrument posiada struny koniecznie należy je zdemontować. Po pierwsze końcówki napiętych żyłek są bardzo ostre. Po drugie, w czasie podróży może dojść do pęknięcia struny.
Zabezpiecz dobrze gryf i inne delikatne części instrumentu
Instrumenty, takie jak gitara czy skrzypce posiadają w swojej konstrukcji elementy, który jest bardzo podatny na zniszczenia. Mowa tu o gryfie. Jest to ta część, która jeśli zostanie zniszczona, powoduje, że sprzęt nie nadaje się do użycia. Jego naprawa jest właściwie niemożliwa. Należy go bardzo dobrze zabezpieczyć miękką folią.
Wypełnij pudło instrumentu amortyzującym materiałem
Wspomniane instrumenty posiadają tak zwane pudło. Jest to ich największa część, posiadająca otwór. Planując przesyłkę należy przynajmniej częściowo wypełnić wspomniane pudło miękkimi elementami.
Prawidłowe oznaczenie paczki z instrumentami
Poza wskazanymi wskazówkami, należy pamiętać aby całe pudło w którym umieszczamy instrument wypełnić miękkim uszczelniaczem. Kolejnym krokiem jest odpowiednie oznaczenie paczki.
Warto aby znalazły się na niej etykieta z informacją aby nie rzucać przesyłką. Nie zaszkodzi również znaczek z napisem „Fragile- szkło”. Wprawdzie, zawartość nie jest szklana ale ostrożności nigdy nie za wiele.
Instrumenty muzyczne w małych pokrowcach
Ostatnim typem instrumentów są te, które mieszczą się w małych pokrowcach i można je umieścić w nawet bardzo małym kartonie. Pamiętajmy, że nawet jeśli sprzęt posiada bardzo trwały pokrowiec, nie jest on wystarczającym zabezpieczeniem.
Należy go bezwzględnie umieścić w dodatkowym opakowaniem a następnie uszczelnić. Oczywiście, nie będzie błędem by dołożyć dodatkowe wypełnienie w środku pokrowca. Przykładami takowych sprzętów będą na przykład: flet, harmonijka czy cymbałki.
Czy każda firma kurierska przetransportuje instrument muzyczny?
Instrumenty muzyczne nie należą do tych przedmiotów, które są wyszczególnione w regulaminach firm kurierskich. Nie ma zatem problemu z tym żeby je transportować. Oczywiście, jeśli decydujemy się na usługi mało znanego podmiotu transportowego, dobrze sprawdzić tą kwestie.
Wszystkie firmy współpracujące z platformą Kuriernet.pl z chęcią podejmą się takiego zlecenia, a nasi konsultanci odpowiedzą na wszelkie pytania związane z zapakowaniem tego typu przesyłki oraz zamówienie usługi transportowej.
Przykłady z życia wzięte
Wiele można pisać o specyfice tego typu przesyłek. Można tworzyć liczne poradniki odnoszące się do odpowiedniego ich zapakowania, ubezpieczenia, czy chociażby wyboru konkretnej firmy transportowej. Najlepszym rozwiązaniem jednak wydaje się być sprawdzenie, jak tego typu usługi oceniają podmioty z nich korzystające. Jedną z takich firm jest Mayones Guitar and Basses.
Mayones Guitar and Basses
Pomimo, że nazwa firmy może wskazywać na zagraniczne źródła, ma ona w pełni krajowe korzenie. Kiedy w latach 80- tych ubiegłego wieku, muzyka rockowa rozkwitała a nurt hipisowski wypełniał serca większości buntowników, w 1982 roku powstała firma parająca się produkcją gitar.
Początki nie były oczywiście łatwe i raczej skłaniały ku zakończeniu działalności. Upór i ciężka praca zaowocowały jednak tym, że obecnie jest to jedna z najbardziej cenionych marek, którą sygnowane są gitary elektryczne. Jak wspomniano, rozpoczęcie takiego biznesu w okresie, kiedy każda inicjatywa była tłamszona już w zarodku było bardzo ciężkie.
Nikt nie myślał wtedy o tym by wyjść poza granice państwa. Plan był taki, by stworzyć kilka sztuk budżetowych gitar, które były inspirowane znanymi i bardzo drogimi egzemplarzami dostępnymi głównie za oceanem.
Pierwotne założenia okazały się błędne i firma zdobyła nie tylko rynek rodzimy ale również zagraniczny. Podobnie jak wiele innych przedsiębiorców, również Mayones Guitar and Basses musieli rozwiązać problem związany transportem swoich gitar.
Dla wielu osób jest to banał- bo przecież jaki problem wysłać instrument muzyczny. To prawda, nic w tym trudnego. Firmy jednak nie interesuje „festiwal przypadku” polegający na tym, że jedna gitara na dziesięć zostanie uszkodzona. Wszystko to zainspirowało poszukiwanie podmiotu, który nie tylko podejmie się takiego transportu ale również wykona go w sposób profesjonalny.
Obecnie, firma od kliku lat współpracuje z firmą FedEx. Obie strony bardzo chwalą sobie współpracę.
„Długo szukaliśmy firmy, która dokończy dla nas zlecenie i dostarczy za nas instrument do klienta. Był to duży problem, ponieważ musiały one zostać doręczone w idealnym stanie. Myśleliśmy już nawet o własnym transporcie ale po wstępnych wyliczeniach, było to bardzo drogie. W końcu pojawiła się firma FedEx i rzeczywistość się zmieniła. Wszystko dociera do celu w stanie idealnym” – dyrektor do spraw transportu Mayones G&B
„Firma Mayones zgłosiła się do nas z zapytaniem ofertowym w związku z transportem gitar. Nie mieliśmy doświadczenie w tym zakresie ale podjęliśmy wyzwanie. Początki były ciężkie. Specjalnie kupiliśmy jeden budżetowy egzemplarz i testowaliśmy go w różnych warunkach. W końcu, udało się. Obecnie mamy pojazdy specjalnie dedykowane do transportu gitar, a w przypadku przesyłek lotniczych, odpowiednie opakowania” – specjalista do spraw transportu FedEx
Na obecną chwilę, obie firmy pracują nad rozwojem wzajemnych relacji. Mają one wyjść daleko poza ramy transportu i obejmować całokształt logistyki i spedycji.
Mayones stale się rozwija, co wpływa również na konieczność zakupienia większej ilości materiałów. To właśnie generuje konieczność ich składowania i szybkiego dostarczenie do fabryki.
Niezależnie od tego czy przedmiotem wysyłki jest mały, kieszonkowy instrument czy duży i ciężki fortepian, nasi partnerzy z chęcią obsłużą każde zlecenie.
Dodatkowo, z uwagi na coraz ładniejszą pogodę za oknem, proces rejestracji na naszej platformie jest bardzo łatwy i tak szybki, że dokonamy go w zaledwie 5 minut. Naszą przewodnią zasadą są proste zasady. Dodatkowo, już od pierwszego zlecenia, możliwe jest obniżenie kosztów przesyłki. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na stronę www.kuriernet.pl