Podobnie jak do reklamy, jesteśmy także przyzwyczajeni do tego, że dotycząc one również branży kurierskiej.
Wszak, żadne względy nie zabraniają tego, by tego typu podmioty prezentowały swoją ofertę. Przykładem może być firma z chyba najbardziej popularną pod tym względem- InPost.
Firmy kurierskie a kampanie reklamowe
Bez wątpienia radzą sobie świetnie zarówno w telewizji jak i na stronach portali społecznościowych. Osoby które chociaż raz zatrzymali swoją uwagę na reklamie wspomnianej firmy, bardzo często porównują ją do popularnych niegdyś haseł przedsiębiorstwa produkującego napoje energetyczne.
„Firma InPost bez wątpienia jest jedną z najbardziej popularnych na rynku krajowym. Z jednej strony zasługują na to miano przez profesjonalizm, z drugiej, kampanie reklamowe. Z punktu widzenia marketingowego, ważne jest to, by hasła były zapamiętywane. InPost idzie o krok dalej. Mianowicie, nawiązując do znanych już tradycji, wprowadza w nią nowoczesność.”- specjalista do spraw marketingu agencji reklamowej.
Czy jednak tylko firma InPost dobrze radzi sobie w zakresie marketingu?
Z punktu widzenia konsumenta, najbardziej widoczne są działania reklamowe w/w firmy. To jednak jedynie pozory. Również inne podmioty wydają bardzo duże środki na tego typu działania. Dlaczego zatem jeśli mówimy „reklama firmy kurierskiej”, myślimy „InPost”?
„W dzisiejszych czasach bardzo istotne jest to by reklama czymś się wyróżniała. Jest o ważne ponieważ tego typu treści jest bardzo dużo. O większości zapominamy i zwyczajnie przechodzimy do kolejnych. InPost był właściwie jedną z pierwszych firm tego typu, które pokazały, że można zrobić coś więcej niż jedynie odbierać i doręczać przesyłki. Poza tym, InPost podjął współpracę z wieloma firmami o profilu handlowym, co ma duże znaczenie.”
Bez wątpienia jest tak, że InPost był w naszym kraju jedną z pierwszą firm, która wyszła „z cienia doręczenia. Istotną kwestią jest także wspomniana współpraca z innymi firmami o stricte handlowym profilu.
Dlaczego firmy kurierskie decydują się na ich identyfikację z popularnymi markami handlowymi?
Wiele razy jest tak, że właśnie za sprawą wspomnianych podmiotów przewozowych, dowiadujemy się o kolejnych platformach sprzedażowych. Firmy decydują się na tego typu współprace z uwagi właśnie na aspekt marketingowy. Nowo powstałe podmioty to zarazem nowi klienci, którzy albo szukają alternatywy dla już znanych źródeł albo dopiero przekonują się do zakupów w sieci. Istniejące dotychczas firmy natomiast, to zaufanie i pewnego rodzaju automatyzm- „szukam mojej ulubionej kawy w dobrej cenie- a pewnie będzie na platformie sprzedażowej”.
Ważnym aspektem jest również dodatkowy element takiego marketingu. Często spotykamy się z sytuacją, że jeśli kupując coś w sieci i korzystając jednocześnie z usług określonej firmy kurierskiej, otrzymujemy rabat. Zwykle oscyluje on w granicach od 5 do nawet 20 procent. Po co stosowany jest taki zabieg?
Odnosząc się do psychologii marketingu, jeśli za zakup tego samego przedmiotu otrzymujemy rabat, to samo słowo powoduje, że chętnie decydujemy się na określoną ofertę. Jeżeli zostanie to uzupełnione dodatkowo bardzo dobrą obsługą, to właściwie istnieje około 70% pewność, że konsument wróci do określonej platformy zakupowej.
Oczywiście, taka współpraca może rodzić również określone niebezpieczeństwo.
Mianowicie, jeśli któraś ze stron nie spełni postulatu profesjonalizmu, rzutuje to również bezpośrednio na podmiot współpracujący.
„Tego typu działania mają oczywiście bardzo istotne znaczenie marketingowe. Właściwie, można powiedzieć, że to strzał w dziesiątkę- promujemy naszą markę, łączymy ją bezpośrednio ze sprzedażą a dodatkowo na „dzień dobry” dajemy rabat. Czego chcieć więcej? No i właśnie tu może okazać się, że nie jest to tak dobre dla wszystkich. Jeśli wszystko będzie dobrze, to wygrywamy, jednak jeżeli któraś ze stron nie zda egzaminu, może okazać się, że będziemy łączeni bezpośrednio właśnie z tą negatywną opinią.”
„Generalnie wszystko jest dobrze do czasu, kiedy coś pójdzie źle. Jak to rozumieć? Wyobraźmy sobie, że współpracujmy z firmą sprzedająca męskie koszule. Nagle okazuje się, że pojawia się problem z procedurą reklamacyjną. Właściwie, jest to coś co kompletnie nie powinno nas interesować- przecież my tylko doręczamy przesyłki. Tak jednak nie jest w rzeczywistości. Konsument, który nawet wygra spór z firm, więcej już nie zamówi w niej rzeczonej koszuli. Mało tego, będzie miał w głowie, że z nimi pracuje firma „X” w zakresie doręczenia- morale spadają.”
Można więc uznać, że kolejny raz przekonujemy się o fakcie, że nie ma rozwiązań idealnych. Ważne jest jednak to, żeby wybierać zaufanych współpracowników. Właśnie dlatego, jeśli pojawią się wątpliwości, warto odwiedzić portal Kuriernet.pl.
Najczęściej zadawane pytania
1. W jaki sposób zadbać o to by platforma sprzedażowa reklamowana przez firmę kurierską jest bezpieczna i zaufana?
Podobnie jak w innych aspektach gospodarczych, również tutaj nie możemy mieć 100% pewności. Istotne jest jednak to, by zachować określone środki bezpieczeństwa. Przede wszystkim warto korzystać z zaufanych brokerów kurierskich. Z drugiej strony, jeśli platforma zakupowa jest nowa, możemy sprawdzić komentarze na jej temat. Z pewnością, nie jesteśmy pierwszymi klientami.
2. W jakim zakresie firma kurierska bierze odpowiedzialność za naruszenia podmiotu sprzedażowego?
To bardzo rozległy temat. Z pewnością firma kurierska nie odpowiada za wszelkiego rodzaju regulaminy czy procedury. Ich praca jest prosta- maja odebrać przesyłkę z punktu A i doręczyć ją do punktu B. Zatem, w gestii kuriera nie leży strona stricte sprzedażowa.
Spoczywa na nas z pewnością pewna odpowiedzialność moralna. Bo przecież działamy pod własną marką. Portal Kuriernet.pl nie czuje się upoważniony do tego by odpowiadać za całą branże przewozową. Dlatego właśnie możemy wypowiadać się jedynie za samych siebie.
Mianowicie, jeśli w procesie zakupu przez naszych Klientów, pojawią się jakieś problemy natury proceduralnej lub terminowej, jesteśmy w stanie przekazań niezbędne informacje teoretyczne w zakresie możliwości załatwienia tego typu problemów. Zachęcamy również do tego by przeglądać nasze wpisy blogowe, gdzie podajemy informacje w tym zakresie.
3. Jak wybierane są podmioty współpracujące z firmami kurierskimi?
To proces bardzo trudny i często długotrwały. Generalnie, przewoźnicy starają się w odpowiedni sposób weryfikować poprawność podmiotów z którymi rozpoczynają współpracę pod względem procedur cz rentowności.
4. Kiedy najczęściej poszukiwać takich połączonych ofert sprzedaży i dostawy?
Właściwie nie ma zasady, która mówi o tym, że jest idealny czas na wprowadzanie takich ofert. Oczywiście, mamy okres wyprzedaży czy świąt, kiedy teoretycznie jest szał zakupowy i może to przynosić duże przychody. Z drugiej strony, wtedy właśnie wszyscy obniżają ceny i trzeba mieć bardzo dobrą ofertę by to wykorzystać. Dobra rada jest taka, by w miarę regularnie- np. raz w tygodniu- przeglądać tego typu oferty.
5. Czy tego typu współpraca jest jedynie incydentalna czy długotrwała?
To również zależy od polityki i celów obu podmiotów. Mamy na rynku przykład działań długofalowych, jak na przykład Allegro i InPost w zakresie oferty Smart. Jak się okazuje, pierwotnie miał być to projekt eksperymentalny na rok. Ostatecznie okazuje się, że to świetna oferta