Prowadząc bloga, platforma Kuriernet.pl stara się dostarczyć klientom informacje o nowych rozwiązaniach z branży kurierskiej, opłatach czy podmiotach podejmującej ekspansje na rynek. Są one osadzone w rzeczywistości, którą jesteśmy w stanie obserwować w codziennym życiu. To wszystko przemawia za tym, że czasem możemy się „odkleić” od realiów i nieco rozwinąć fantazję.
Furgonetki, z których korzystają kurierzy
Kurierzy przemieszczają się raczej standardowymi pojazdami. Większość z nich to powszechnie znane marki dostarczające samochody dostawcze. Ich wnętrze to w najlepszym wypadku winda załadunkowa i CB- radio do kontaktu z bazą.
Czy to kogoś dziwi? Raczej nie, podobnie jak to, że samochody te często są w kiepskim stanie technicznym a załadunek przesyłek oraz ich przekazanie klientowi odbywają się za pomocą ludzkich mięśni. Okres pandemii wprowadził wprawdzie pewne innowacje sprowadzające się głównie do odkażania przesyłek czy implementacji aplikacji mobilnych. Należy jednak uznać, że nie jest to coś fenomenalnego w czasie tak prężnie rozwijającej się techniki.
Kurierska furgonetka przyszłości
Omawiając ten temat można się posłużyć znanym slangiem: „jaki jest samochód każdy widzi”. Jak się okazuje, nie wszystko co wygląda na samochód, musi spełniać z góry obrane oczekiwania jakie stawiamy określonym przedmiotom.
Tak właśnie jest w przypadku samochodu, który został zaprezentowany na targach w Stuttgarcie przez jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek motoryzacyjnych jaką jest Mercedes- Benz. Nie jest to z pewnością standardowy dostawczak, których wiele jeździ na naszych drogach. Niemiecka marka wielokrotnie udowodniła, że dla nich nie ma rzeczy niemożliwych, a bycie tymi pierwszymi jest nadmierną wartością.
Zacznijmy zatem od początku.
Vision Van – furgonetka koncepcyjna mercedesa.
Patrząc na zewnętrzną część pojazdu, można uznać, że nie różni się on znacznie od najnowszych propozycji marek premium. Ogromny grill z logo firmy oraz opływowa sylwetka z przyciemnianymi szybami bocznymi robi wrażenie i wskazuje na znaczny profesjonalizm w wykonaniu. Koncepcyjny model odznacza się bardzo ciekawymi felgami oraz niebieskim podświetleniem co nawiązuje do ogólnych trendów Mercedesa. Nie można przejść obojętnie obok dachu furgonetki. Na jego powierzchni znajdują się dwa drony.
Wnętrze furgonetki to już zupełnie inna historia. Kabina kierowcy to wygodny fotel z dużym ekranem graficznym, który wyświetla nie tylko parametru przejazdu ale również mapę i informacje na temat aktualnego stanu na drogach. Do dyspozycji kuriera jest także „ołówek”, który służy do sterowania drzwiami oraz wewnętrznym wkładem.
Wspomnianą kabinę od części załadunkowej dzielą szczelne drzwi, które zapewniają jego bezpieczeństwo. Przechodząc płynnie do tylnej części samochodu, należy wskazać, że jest to po prostu pusta przestrzeń. Pakowanie przesyłek nie ma w zamierzeniu odbywać się ręcznie. Paczki po dotarciu do głównego magazynu będą umieszczane w dużej szafie. Następnie cały zbiór nadań będzie umieszczany maszynowo we wnętrzu samochodu.
Cały pojazd ma być podpięty do komputera wprowadzającego informacje o destynacjach do których należy dojechać. Sztuczna inteligencja będzie natomiast analizować sytuację na drogach i dobierze najlepszy plan przejazdu.
Po podjechaniu do klienta, kurier będzie dzwonił do adresata z informacją o chęci przekazania paczki. Zostanie ona wysunięta z komory a najlżejsze kartony lub koperty zostaną dostarczone wcześniej wspomnianymi dronami pod drzwi samego zainteresowanego.
Odbiór przesyłek ma odbywać się natomiast w taki sposób, że po podjechaniu samochodu przyszłości, nadawca umieści w szufladzie pakunek. Następnie umieści w skanerze list przewozowy, który sprawdzi jego prawidłowość.
A co z jednostką napędową furgonetki?
To pytanie z pewnością zadaje sobie wiele osób- z jednej strony zwolennik hybryd i ekologii, z drugiej natomiast miłośnik diesli. Mercedes planuje zaopatrzenie nowego pojazdu w sinik w pełni elektryczny. Rozwiązuje również problem liczby przejechanych kilometrów. Jest to przewodni dylemat, zwłaszcza jeśli planujemy dłuższą podróż.
Aby sprostać wyzwaniu, zdecydowano się na zamontowanie dodatkowych źródeł energii oraz dodatkowych ekranów fotowoltaicznych. Nie mają one za zadanie stricte napędzenie samochodu, jednak wyłączenie wsparcie akumulatorów ładowanych w trakcie jazdy. Będzie to idealne rozwiązanie na wypadek dłuższego postoju w korku.
Ważnym aspektem pojazdu ma być również to, że materiały z których będzie wykonany zagwarantują, że samochód po okresie eksploatacji nie będzie „rozkładał się” na złomowisku. Możliwy jest bowiem jego recykling.
Czy nowoczesne furgonetki kurierskie to daleka przyszłość?
Większość osób, które zapoznały się z zapowiedziami Mercedesa sądzi, że są po lekturze dobre opowiadania z serii scence- ficion. Wielkie korporacje nauczyły nas już tego, że ich koncepty pozostają zazwyczaj w sferze marzeń. W tym przypadku może okazać się jednak, że niemiecka marka nie ma zamiaru poprzestać na projekcie.
Mercedes- Benz planuje w najbliższych latach wydać około 500 milionów euro na rozwój szeroko rozwiniętej floty elektrycznej. W skład nowych modeli mają wchodzić nie tylko pojazdy dla kurierów ale także elektryczne ciężarówki, taksówki i wiele innych.
Koncern nie chce na obecną chwilę zdradzać wszystkich szczegółów, jednak jeśli ich pomysły pójdą w dobrym kierunku, za kilka lat możemy mówić o prawdziwej rewolucji.
Jakie są zalety nowych rozwiązań samochodów kurierskich?
Każde nowe wdrożenie pociąga za sobą określone konsekwencje. Codzienność przyzwyczaiła nas do tego, że nie ma rozwiązań syntetycznych. Kierując się jednak idealistycznym podejściem do życia, poddajmy analizie, te aspekty, które będą rozpatrywane jako niezaprzeczalne zalety.
Ekologia.
Ten argument nasuwa się właściwie sam. Z jednej strony zastosowanie hybrydowego napędu zapewni ograniczenie zużycia paliw. Jest to bardzo ważne ze względu na przemierzania znacznych odległości i stanie w korkach. Z drugiej strony, materiał poddający się recyklingowi jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Ma być on bardzo wytrzymały na rdze, a po okresie eksploatacji, po prostu powstanie z niego nowe auto
Brak bezpośredniego kontaktu klienta z kurierem.
To zdecydowanie ważny aspekt, zwłaszcza mając na względzie sytuację pandemiczną. Ogólnym postulatem jest dystans społeczny oraz unikanie bezpośredniego kontaktu.
Automatyzacja załadunku przesyłek.
Nadrzędnym problemem kurierów jest to, że ich praca jest po prostu ciężka. Załadunek ciężkich paczek nie jest łatwy i przyprawia wielokrotnie pracowników o problemy zdrowotne. Usprawnienie tego procesu z pewnością spotka się z dużą aprobatą osób w branży.
Komputerowa analiza stanu ruchu drogowego.
To rozwiązanie będzie idealne. Godziny spędzone w korku, problemy z parkowaniem i remontami na drogach to chleb powszedni dla kurierów. System który usprawnia przemieszczanie się z pewnością przyśpieszy pracę doręczycieli. Nie wykluczone, że będzie także wprowadzony do pojazdów osobowych.
Dron doręczający przesyłki.
Ta kwestia to uzupełnienie tematu braku bezpośredniego kontaktu z klientem. Okazuje się, że urządzenia, które dotychczas kojarzyły się głównie z zabawą czy zdjęciami, niebawem mogą dla nas pracować.
Bezpieczeństwo kabiny kuriera.
W prawdzie nie żyjemy w czasach, kiedy codziennością są napady na samochody transportujące. Należy mieć jednak na względzie fakt, że przedmiotem przesyłki są coraz bardziej wyszukane przedmioty. Konsekwencją jest zatem ich atrakcyjność dla przestępców. Nie ulega wątpliwości, że ludzkie zdrowie i życie jest wartością nadrzędną, której nie można wycenić. Bezpieczna kabina będzie zatem świetnym rozwiązaniem.
Cena.
To jedna z tych kwestii, która powoduje, że nawet najwięksi zwolennicy nowych technologii mówią: „no dobrze, ale moja firma nie może sobie na to pozwolić”. Okazuje się, że tym razem może być inaczej. Mercedes chce aby ich pojazdy były powszechne na ulicach większości europejskich miast. Oczywiście, nowatorskie rozwiązania muszą mieć swoją cenę ale nie będzie ona przesadna.
Wskazane argumenty to z pewnością jedynie najważniejsze. Każdy z czytelników samodzielnie oceni nowy pomysł Mercedesa. Niezależnie od kontrowersji jakie wzbudzi nowy pojazd, pewne jest to, że nie będzie można obok niego przejść obojętnie. Zapewne, również firmy współpracujące z platformą Kuriernet.pl zakupią takie pojazdy.
Super sprawa!!! Naprawdę ciekawie się zapowiada. Wnętrze paki robi wrażenie. Nie doczytałem czy ma też system automatycznego zostawiania awizo 😉 żarcik! 99% paczek dostaję w terminie.