Sprzedaż części samochodowych na odległość już dawno przestał być domeną dużych hurtowni czy składów motoryzacyjnych. Coraz częściej transakcji sprzedaży dokonuje się pomiędzy małymi sklepami internetowymi, warsztatami, szrotami a odbiorcami indywidualnymi. Szeroki dostęp do sieci dystrybucji poprzez serwisy aukcyjne czy aplikacje społecznościowe pozwala na szeroki dostęp do szerokiego wachlarza części samochodowych pochodzących z wielu źródeł.
Warto więc nieco przybliżyć, jakie części samochodowe można transportować kurierem i w jaki sposób przygotować je do transportu, aby po pierwsze nie uległy uszkodzeniu, a po drugie transport był jak najtańszy.
Wysyłka części samochodowych kurierem – najważniejsze zasady
Wiele części samochodowych nadal nie może być wysyłanych paczkami kurierskimi. Każdy przewoźnik indywidualnie podchodzi do kwestii przedmiotów zabronionych w transporcie, ale niektóre elementy są wspólne. Przede wszystkim zabroniony jest transport akumulatorów z płynnym elektrolitem. Istnieją również obostrzenia co do transportu olejów. Warto również zwrócić uwagę na to, że silniki można nadać paczką paletową, ale muszą być one pozbawione wszelkich płynów i olejów, smarów, a także paliwa.
W standardowym obrocie kurierskim dopuszczone do wysyłki są wszystkie produkty motoryzacyjne – oczywiście te, które ze względu na gabaryty można przewieźć kurierem. Mowa tutaj o elementach wyposażenia samochodu oraz filtrach, wycieraczkach, częściach wymiennych, śrubach, amortyzatorach i innych zamiennikach. Poprzez serwis kurierski można wysłać również opony, felgi, zderzaki, a także elementy karoserii. Ważne jest jednak, aby były one odpowiednio zapakowane. Często w praktyce spotykamy się z sytuacjami, że kurierzy nie chcą odbierać paczek kurierskich właśnie ze względu na sposób zapakowania przesyłki.
Możliwe jest też dostarczenie za pomocą firmy kurierskiej skrzyni biegów, silnika samochodowego czy poduszek powietrznych, ale takie elementy muszą być umieszczone na paletach. Należy na to zwrócić uwagę podczas wystawiania tego typu elementów w serwisach aukcyjnych. Pomimo, że serwis Kuriernet ma w ofercie tanie przesyłki paletowe to i tak dla wielu kupujących cena transportu może być zaporowa.
Jak zapakować części samochodowe do wysyłki kurierem?
Przede wszystkim ważne jest odpowiednie zabezpieczenie części samochodowych wysyłanych kurierem. Nie możemy oszczędzać na zabezpieczeniach takich jak folia strech, folia bąbelkowa i odpowiednio dobrane opakowanie kartonowe. Stosuje się też dodatkowe zabezpieczenia zewnętrzne, zwłaszcza w przypadku części szczególnie wrażliwych lub o nietypowych kształtach.
Trzeba także zwrócić uwagę na to, które z naszych przesyłek mogą zostać uznane za niesortowalne, co sprawi, że znacznie zwiększą się koszty ich nadania. Elementy takie wymagają szczególnej uwagi podczas transportu.
Części samochodowe, zwłaszcza te duże – części karoseryjne, błotniki, opony oraz felgi mają to do siebie, że wiele z nich może być przypisanych do powyższej kategorii. Za takie przesyłki uważa się wszystkie towary, które mają nieregularny kształt, są bardzo duże i trudne w przesuwaniu, przenoszeniu lub posiadają inne cechy, które nie pozwalają ich uznać za przesyłki standardowe lub paletowe.
Dobrze jest też dowiedzieć się, jakie zasady pakowania obowiązują w wybranej przez nas firmie kurierskiej. Niekiedy bowiem okazuje się, że sama folia bąbelkowa i stretch nie wystarczą, gdyż wysyłana rzecz musi być dodatkowo zapakowana w karton.
Często zdarza się, że nawet przesyłki odebrane przez kuriera są zwracane do nadawcy po weryfikacji na magazynie przewoźnika. Są to przede wszystkim paczki zawierające zabronione w transporcie towary, lub towary źle zabezpieczone do transportu, które zagrażają innym przesyłkom.
Jak wysłać zderzak samochodowy kurierem?
Zderzak samochodowy jest dość trudny do zapakowania i wysłania. Po pierwsze dlatego, że jest to element dość duży, a jednocześnie delikatny jak na część samochodową. Trzeba zwrócić uwagę na wymiary zderzaka, ponieważ może się okazać, że po jego zapakowaniu wymiary paczki są na tyle duże, że koszty transportu są zbyt wysokie, albo w ogóle paczka nie kwalifikuje się do transportu kurierskiego.
Jeżeli jednak można wysłać zderzak kurierem zaleca się bardzo dobre owinięcie go folią bąbelkową i stretchem, a następnie – jeśli to możliwe – najlepiej zabezpieczyć wszystko jeszcze na rogach styropianem lub gąbką i odpowiednio owinąć folią stretch i taśmą klejącą. Ważne jest takie zapakowanie zderzaka, by nie wygiął się on podczas transportu.
Jak wysłać kurierem maskę samochodową?
Maska samochodowa powinna być wysłana na palecie, podobnie jak na przykład drzwi samochodowe, czy też klapa bagażnika. Maska, ze względu na swoje duże rozmiary, powinna być zabezpieczona przed uszkodzeniem i porysowaniem. Zaleca się wykorzystanie dużej ilości folii bąbelkowej, którą następnie warto obłożyć kartonem i owinąć stretchem. Szczególną uwagę należy zwrócić na narożniki maski, które powinny być zabezpieczone dodatkowo, tak, aby nie zniszczyły się w transporcie. Części lakierowane powinny być zabezpieczone tak, aby nawet przypadkowe położenie na palecie innej paczki nie spowodowało powstania wgniecenia czy odkształcenia materiału, a w przypadku szyb ich zbicia.
Jak wysłać silnik samochodowy kurierem?
Silnik samochodowy z racji swoich gabarytów oraz wagi przewożony może być jedynie na palecie. Serwis Kuriernet oferuje dostęp do tanich usług kurierskich, także nie powinno być problemu z realizacją takiej usługi w przystępnych cenach. Aby przygotować przesyłkę do nadania, musimy przede wszystkim pozbyć się wszelkich płynów i smarów, które znajdują się w silniku, gdyż tylko tak przygotowany możemy wysłać kurierem. Ten element samochodu musi zostać przymocowany do palety. Można to na przykład zrobić pasami. Nie można zapomnieć o wcześniejszym zabezpieczeniu silnika folią stretch i zabezpieczeniami uniemożliwiającymi uszkodzenie newralgicznych elementów podczas transportu..
Jak wysłać kurierem skrzynię biegów?
Skrzynię biegów, podobnie silnik czy fotele, należy wysyłać na palecie. Przygotowanie skrzyni biegów do wysyłki odbywa się podobnie jak silnika samochodowego. Powinna ona być czysta pozbawiona płynów eksploatacyjnych i zabezpieczona elementami elastycznymi oraz folią strecz.
Jak wysłać kurierem alufelgi oraz felgi samochodowe?
Firmy kurierskie zalecają wysyłać alufelgi pojedynczo lub maksymalnie po dwie sztuki w paczce. Najczęściej spotykany sposób ich pakowania to owinięcie ich folią bąbelkową, a następnie kartonem i stretchem. Ze względu na ozdobny charakter elementu musimy poświęcić więcej uwagi na dobre zabezpieczenie tej części.
Zaleca się również wysyłanie felg w odpowiednio dobranych pudełkach kartonowych, aby transport paczki traktowany był jako standard. Znacznie obniży to koszty transportu.
Jak wysłać kurierem opony samochodowe?
Podobnie jak w przypadku felg, opony także powinny być pakowane maksymalnie po dwie sztuki w jednej paczce. Jeżeli wysyłamy opony bez paczki muszą być one wysyłane pojedynczo. Poza listem przewozowym przyklejonym do boku opony nie powinny one mieć żadnych dodatkowych zabezpieczeń. Opony należą na szczęście do towarów odpornych na warunki transportu. Zdecydowanie rzadko ulegają jakimkolwiek uszkodzeniom dlatego też nie trzeba ich dodatkowo zabezpieczać.
Jak wysłać pozostałe części samochodowe za pomocą firmy kurierskiej?
Przede wszystkim podczas wysyłki części samochodowych musimy kierować się dwoma podstawowymi zasadami.
Po pierwsze bezpieczeństwo – nie oszczędzajmy na zabezpieczeniach począwszy od dobrego opakowania kartonowego po odpowiednie wypełniacze. Zawsze lepiej wydać kilka złotych więcej na zapakowanie niż stracić kilkadziesiąt lub kilkaset w skutek uszkodzenia paczki.
Po drugie cena usługi kurierskiej. Starajmy się zawsze pakować części do pudełek kartonowych. Standardowy kształt paczki zmniejsza cenę usługi transportu.
Jak tanio wysłać części samochodowe?
Tak naprawdę najlepsze rozwiązanie to sprawdzenie cennika brokera kurierskiego, który pozwoli w łatwy i szybki sposób wycenić nadawaną przez nas przesyłkę. Kiedy mamy problem z jej wymierzeniem lub nie jesteśmy pewni wyceny, warto skontaktować się z działem obsługi klienta wybranego przewoźnika. W ten sposób uzyskamy potrzebne nam informacje i w łatwy sposób wybierzemy rozwiązanie dopasowane do naszych potrzeb.
Bardzo ciekawy artykuł nigdy nie patrzyłem na to z tej perspektywy!
Pozdrawiam!