Większość Klientów zdaje sobie sprawę od czego uzależniona jest cena usługi kurierskiej. Wśród składowych można wymienić: gabaryt przesyłki, destynację do której ma ona dotrzeć, firmę transportową, wybór usług dodatkowych. Pierwszy z parametrów (gabaryt) wydaje się być najbardziej istotny.
Dość obszerniej pisaliśmy o tematyce gabarytów przesyłki kurierskiej i ich wyliczenia w artykule - "Waga gabarytowa paczki - jak to ugryźć?".
Dowiecie się z niego co jest cięższe: kilogram cukru czy kilogram pierza.
Gabaryt nadanej przesyłki to nic innego jak jej wymiary oraz waga. Generalnie przyjmuje się, że każde nadanie charakteryzuje się trzema podstawowymi wielkościami: długość, szerokość oraz tak zwana głębokość. Mają one bardzo duże znaczenie z kilku powodów:
- pierwszą kwestią jest fakt, że przesyłka musi być odebrana przez kuriera. Koniecznie jest więc by była ona możliwa do przetransportowania w rękach lub na specjalnym wózku transportowym. W tym celu wprowadza się również limity wagowe. Przeważnie, standardowa paczka może mieć nie więcej niż 30 kg, biorąc pod uwagę kompletną przesyłkę. Ma to również znaczenie w zakresie doręczenia nadania. Teoretycznie, kurier jest zobowiązany dostarczyć ją do drzwi adresata,
- inny ważnym powodem jest bezpieczeństwo transportu. Właściwie każda przesyłka w początkowej fazie usługi kurierskiej jest obsłużona przez samochód. Owszem, korzysta się z samochodów dostawczych, jednak, również one mają określoną ładowność. Ważne jest również to, że znając odgórnie przyjęte, możliwe wymiary przesyłek, możliwe jest odpowiednie zaplanowanie całego transportu i tego ile nadań można obsłużyć,
- należy zwrócić uwagę także na to, że coraz bardziej popularne stają się maszyny pocztowe znane jako paczkomaty. Ich idea polega na tym, że mają one szuflady określonej wielkości. Jeśli więc nadajemy przesyłki małej wielkości, a ostatecznie okażą się one większe, nie jest to duży problem, ponieważ można je umieścić w nieco większej szufladzie. Zdecydowanie gorzej jeśli paczka nie zmieści się do żadnej z półek paczkomatu,
- gabaryt przesyłki jest również bardzo ważny ze względu na identyfikację paczek o nietypowych wymiarach. Można zwrócić uwagę, że zamawiając kuriera możemy wskazać konkretny rozmiar nadania ale również zastosować opcję „przesyłki niestandardowej”,
Tą kwestią należy zająć się osobno, ponieważ jest wyjątkowo ważna. Dokonując wyceny przesyłki można zauważyć, że wraz ze zmianą jej wymiarów, zmienia się również wartość pieniężna, jaką należy zapłacić za usługę kurierską. Jest to spowodowane głównie faktem zajęcia większej powierzchni w samochodzie. Co poza tym wpływa także na cenę?
- konieczność wykonania większej pracy przez kuriera,
- dłuższy czas odbioru nadania
- dłuższy czas doręczenia
- wpływ na bezpieczeństwa transportu
W większości przypadków firmy kurierskie posługują się tzw. widełkami w zakresie gabarytów przesyłek i ich cen. Oznacza to, że zamawiając przesyłki do 15 kg o wymiarach nieprzekraczających określonych wartości, zapłacimy stałą stawkę, która rośnie kolejno po przekroczeniu np. 25 kg itd. Ma to z pewnością służyć uproszeniu obliczeń i pomniejszeniu cennika.
Wiele razy wspominaliśmy o tym, że list przewozowy nie jest jedynie kolejną wypisaną kartką. Jest on bardzo ważnym dokumentem, właściwie jedynym potwierdzającym odbiór przesyłki i dostarczającym informacji na temat jej zawartości. Co stanie się jeśli wymiary lub waga wskazana w nim odbiega od rzeczywistości?
Jeżeli nie będą to znaczne różnice, wtedy kurier „przymyka oko” i zwyczajnie odbiera nadanie. Inaczej jednak wygląda sytuacja jeśli napotykamy na dużą przepaść informacyjną. Wtedy zarówno osoba odbierająca jak i pracownik magazynu przeładowawczego może cofnąć przesyłkę i zwrócić ją nadawcy.
Skąd taki stan rzeczy? Mało kto sobie uświadamia, że w chwili zamówienia usługi kurierskiej i jej opłacenia, zawieramy z przedsiębiorstwem umowę regulowaną przez szeroko rozumiane prawo cywilne. Jej przedmiotem jest z jednej strony obowiązek przygotowania przez nadawcę paczki o określonych cechach, z drugiej natomiast, jej odebrania i doręczenie do adresata przez kuriera. W przypadku, gdy jedna ze stron nie spełni określonych wymogów, druga może odmówić spełnienia swoich świadczeń.
Nieco na ten temat możecie przeczytać na naszym blogu.
To dosyć proste. Skupiając się na wymiarach, powinniśmy jeszcze przed zamówieniem usługi kurierskiej, sprawdzić ile centymetrów ma każdy bok paczki. Możemy w tym celu skorzystać z linijki lub metra. Nie musimy być bardzo dokładni i oczywiście, możliwe jest zaokrąglanie wyników do pełnych liczb. W zakresie wagi, najprostszym rozwiązaniem będzie albo waga bagażowa- tu zakres większości urządzeń kończy się na około 20 kg, albo zwykła osobowa miara, która obejmuje swoim zakresem więcej niż 30 kg. Tutaj także, nie musimy wskazywać danych co do grama.
Wiemy już, że gabaryt przesyłki to nie tylko wyimaginowany sztucznie parametr ale bardzo ważna informacja. Warto więc przyjrzeć się jak funkcjonuje on w rzeczywistości. Za przykład weźmiemy firm, które niezaprzeczalnie jest jedną z najbardziej znanych w zakresie usług kurierskich. Jest to również pierwszy podmiot, który w naszym kraju postawił maszynę pocztową w postaci paczkomatu.
Firma InPost daje możliwość nadania przesyłek w trzech różnych gabarytach. Są one prosto oznaczone wielki literami alfabetu: A, B oraz C.
Oznacza przesyłkę o wymiarach nieprzekraczających określonych wymiarów tj. 8 x 38 x 64 cm oraz wadzę do 25 kg. W jego zakresie możemy więc wysłać najmniejsze przedmioty, jak np. dokumenty, pojedyncze ubrania czy książki. Najważniejszy wydaje się być pierwszy parametr, ponieważ jest on stosunkowo mały. Pozostałe z nich dają zdecydowanie większe pole manewru. Przekładając je na praktykę, można uznać, że gabaryt A to najmniejsza szuflada paczkomatu. Warto też zwrócić uwagę na wagę. Wydaje się, że przy małych przedmiotach ciężko ją przekroczyć, jednak w przypadku np. książek może okazać się, że również ciężar ma znaczenie.
Tu możemy sobie pozwolić na zdecydowanie więcej. Są to tak zwane średnie paczki o wymiarach 19 x 38 x 64 cm. Sporny więc wymiar został tu powiększony dwukrotnie co daje większe „pole do popisu”. Nie musimy się już obawiać przesyłek z więcej niż jednym ubraniem, książką czy nawet kosmetykami. Możemy sobie także pozwolić na przedmioty o mniej regularnych kształtach. Ważne jest jednak nadal by pilnować wagi 25 kg.
To już zdecydowanie największe paczki jakie zmieszczą się do paczkomatów. Wymiary maksymalne to 41 x 38 x 64 cm. Pozwala to na wysłanie mniejszych sprzętów AGD, kilku par butów, książek czy nawet produktów spożywczych. Wydaje się, że wraz ze wzrostem gabarytów przesyłki rosną również możliwości w zakresie przedmiotów. Tak też jest, pod warunkiem jednak, że ich waga nie przekracza wspomnianych już 25 kg.
No tak, może zdarzyć się tak, że nasza paczka ani nie mieści się w granicznych wymiarach ani też nie spełnia wymagań wagowych. Co wtedy? Czy powinniśmy zrezygnować z wysyłki i zdecydować się na własny transport? Jest to rozwiązanie, jednak naszym zdaniem mało opłacalne. Jeśli nie jesteśmy w stanie wysłać przesyłki paczkomatem, powinniśmy się zdecydować na usługę innej firmy kurierskiej lub zwyczajnie nie umieszczać jej w maszynie pocztowej tylko standardowo nadać kurierem. Tu jednak również powinniśmy mieć na uwadze, że niektórych rzeczy nie jesteśmy przesyłać np. w kartonie i musimy „sięgnąć” po ofertę przesyłek paletowych.
Niezależnie od tego co wysyłam, gdzie i za ile, ważne jest to by dokonać dobrego wyboru partnera obsługującego przesyłkę. Niewątpliwie, idealną platformą okaże się Kuriernet.pl- najlepsze ceny, duży wybór firm współpracujących i bardzo dobre opinie setek klientów. Oni już spróbowali- a Ty?