Zobacz koniecznie nasze artykuły:
Śledzenie przesyłek DPD - jak i gdzie skutecznie szukać informacji o paczce
Gwarantowany termin dostawy kontra termin przewidywany - jakie terminy dostawy paczki dotyczą Twojej przesyłki
Poczta-Polska kontra kurier - porównujemy, który przewoźnik oferuje najwięcej za najniższą cenę
Darmowa dostawa w sklepie internetowym - sposób na zysk? - sprawdzamy w jaki sposób zwiekszyć dochody sklepu internetowego
2. Paczki o wadze powyżej 31 kg są rzadkie, ale ich transport wymaga podjęcia innych działań niż w przypadku małych przesyłek kurierskich. Przedewszystkim ze względu na wagę paczki te nie są objete obowiązkiem dostawy i doręczenia od drzwii do drzwii. Paczka powinna zostać dostarczona pod samochód kurierski, a załadunek paczki powiniem się odbyć w porozumieniu z kurierem. Odbiór takich pacek realizowany jest zazwyczaj samochodami do odbioru paczek drobnicowych i kurier nie jest wyposażony w specjalistyczny sprzęt do załadunku i rozładunku ciężkich paczek.
3. Artykuły RTV i AGD to specyficzna grupa towarowa. W przypadku małych sprzętów RTV i AGD jak rabioodbiorniki, małe wieże audio czy czajniki i żelazka, towar ten wysyłany jest jak standardowa przesyłka do 31 kg. Inaczej sprawa ma się w przypadku większego sprzętu. Pralki, lodówki oraz wiekszy sprzęt RTV musi być wysyłany na palecie. Związane jest to po pierwsze z gabarytami samego towaru, ale także z bezpieczeństwem transportowanego towaru. Tranport paletowy jest o wiele bardziej bepieczny niż tradycyjny system logistyczny małych paczek.
4. Transport odzieży nie należy do szczególnie wymagających, ale trzeba zwrócić szczególną uwagę na zabepieczenie towaru przed przypadkowych zabrudzeniem lub zawilgoceniem podczas przewozu. Odzież powinna byc zabezpieczona jednostkowo przed wpływem czynników zewnętrznych poprzez zastosowanie odpowiednich opakowań ochronnych
5. Artkuły szklane i kruche to nie tylko szklanki i talerze. W transporcie często znajduja się lustra oraz butelki. Ze względu na swoją specyfikę towar ten jest szczególnie narażony na wystąpienie uszkodzeń. Dlatego w transporcie przedmiotów kruchych używa się opakowań kartonowych o podwyższonej sztywności, a ilość użytych materiałów absorbujących wstrząsy powinna być większa niż w innych paczkach.
6. Od wielu lat firmy kurierskie starają się uporządkować transport opon. Jest to specyficzny rodzaj towaru, którego częstotliwość wysyłki zasila się szczególnie w okresie wczesnej zimy i wiosny. Nic w tym dziwnego jest to okres sezonowej wymiany opon. Dodatkowo opony sprawiają dużo trudności w transporcie, segeregacji na magazynie i przechowywaniu. Z tego względu tranport opon obarczony jest specyficznymi wymaganiami co do sposobu pakowania i etykietowania. Więcej na ten temat znajdziecie w naszym artykule na temat transportu opon w serwisie kurierskim DPD. Znajdziecie tam również informacje jak zapakowac oponę, aby była traktowana jak paczka standardowa - bez dodatkowych kosztów.
7. Artykuły motoryzacyjnie to bardzo obszena grupa towarów. Znajdują się tutaj zarówno małe części zamienne do samochodów nie wymagające specjalnej obsługi przy pakowaniu, ale również elementy trudne. Są to między innymi skrzynie biegów, silniki czy akcesoria karoseryjne. Nie rzadko w tym przypadku wymagane jest zastosowanie transportu na palecie. Jeżeli wysyłacie akcesoria samochodowe koniecznie zapoznajcie się ze specyfiką wysyłania tej grupy towarów.
8. Urządzenia sanitarne to szczególna grupa towarów. Zaliczymy tu między innymi umywalki czy sedesy. Są one bardzo trudne w transporcie zarówno ze względu na duże gabaryty, ale także wysoki ciężar pojedyńczego opakowania. Dlatego też odpowiednie zabezpieczenie jest bardzo istotne w przypadku transportu tego typu produktów. Często w ich transporcie używa się palet. Jest to o wiele bardziej bezpieczniejza forma wysyłki niż tradycyjna wysyłka w paczce kurierskiej.
Kurier UPS równiż przygotował wytyczne odnośnie pakowania produktów, które przyjmuje do transportu. W większości przypadków są to wytyczne zbieżne ze specyfikacjami kurierów DPD czy DHL. Nie mniej jdnak, w przypadku częstej wysyłki paczek kurierem UPS warto zapoznać się z poradnikiem pakowania paczek UPS.
1. Zasady pakowania paczek dla kuriera DHL są bardzo podobne do wytycznych kurierów UPS czy DPD. Ważne jest użycie odpowiedniego opakowania kartonowego dostosowanego do wymiarów i wagi przewożonego towaru oraz użycie amortyzujących materiałów wewnątrz opakowania.
2. Bardzo ważna jest klasyfikacja towarów na standardowe i niestandardowe. Ma to istotne znaczenie na łańcuch transportowy, a ze strony klienta wpływa również na końcową cenę paczki. Kurier DHL przygotował orientacyjną klasyfikację towarów ułatwiającą ich przyporzadkowanie do omawianych grup towarów.
3. Podobnie jak kurier DPD, DHL wprowadził specjalne wymagania dla transportu opon. Możecie się znimi zapoznać w naszym artykule na temat transportu opon kurierem DHL
Każda paczka weryfikowana jest pod względem wagi i wymiarów paczki. Przewoźnik stosuje wagę gabarytową do określenia opłaty za przesyłkę.
Do wyceny brana jest waga wyższa - rzeczywista lub gabarytowa.
Przykład:
Do wysłania jest paczka o wymiarach 120x50x10 cm waga rzeczywista 5 kg.
Waga gabarytowa dla tej paczki wynosi: 120x50x10/6000= 10 kg
Do wyceny paczki uwzględniana bedzie waga paczki 10 kg.
Sprawdź dokładnie jak wyliczać wagę gabarytową paczek
Paczka sortowalna
Paczka niesortowalna
DPD nie przyjmuje do przewozu: elementów blacharskich, okien, drzwi, mebli, opon powyżej 18 Cali, sprzętu i materiałów budowlanych oraz przemysłowych.
Standardowe parametry palety
Paleta niestandardowa - to paleta:
Każda paczka weryfikowana jest pod względem wagi i wymiarów paczki. Przewoźnik stosuje wagę gabarytową do określenia opłaty za przesyłkę.
Do rozliczenia zawsze przyjmujemy wyższą wagę oraz sprawdzamy, czy paczka mieści się w jednej z poniższych definicji:
Paczka sortowalna:
Paczka niesortowalna:
Duża paczka
Paczka Oversize
W momencie, gdy suma sdługości i obwodu przekracza 400 cm, lud długość najdłuższego boku przekracza 270 cm naliczana jest opłata za transport paczki nadwymiarowej.
UPS nie przyjmuje do przewozu paczek zapakowanych inaczej niż w karton. Takie paczki wrócą do klienta na jego koszt.
Karton owinięty folią streczową traktowany jest jako paczka niesortowalna.
Waga i wymiary każdego elementu w przesyłce:
Paczka niesotowalna:
Zobacz koniecznie:
Paczka sortowalna
Paczka niesortowalna
Maksymalne wymiary opakowania:
Zobacz także:
Kurier Hellman obsługuje głównie palety kurierskie oraz paczki o ponadgabarytowych rozmiarach.
Ograniczenia dla wysyłki kurierskiej:
1. Waga pojedyńczej palety: 1200 kg
2. Wysokość palety/paczki: 220 cm ( liczone wraz z paletą)
3. Najdłuższy bok: 350 cm
4. Największa powierzchnia podstawy paczki: 3 m2
Kurier GLS obsługuje głównie paczki kurierskie eksportowe oraz importowe do krajów Unii Europejskiej
Przesyłka krajowa (standardowa) do 31,5 kg wagi rzeczywistej, maksymalna długość 200 cm, maksymalna szerokość 80 cm, maksymalna wyskość 60 cm, maksymalny obwód 300 cm, najdłuższy bok + (2 x szerokość) + (2 x wysokość).
Przesyłka międzynarodowa (standardowa) do 40 kg wagi rzeczywistej, maksymalna długość 200 cm, maksymalna szerokość 80 cm, maksymalna wyskość 60 cm, maksymalny obwód 300 cm, najdłuższy bok + (2 x szerokość) + (2 x wysokość).
Paczki GLS muszą nadawać się do automatycznej obsługi przy przeładunku i sortowaniu. W innym przypadku nie zostanie odebrana.
1. Towary o nieregularnym kształcie, w innym opakowaniu niż prostopadłościenny karton lub skrzynia o maksymalnych wymiarach 1,2 x 0,6 x 0,6 m, np. tuba.
2. Towary kruche i delikatne.
3. Towary owinięte tekturą, folią (w tym folią rozciągliwą stretch) lub pianką.
4. Zawartość opakowania bez wypełnienia zabezpieczającego przed przemieszczaniem się.
5. Zawartość opakowania nierównomiernie rozłożona wewnątrz lub posiadająca ostre, wystające elementy, mogące uszkodzić opakowanie zewnętrzne.
6. Zastosowanie folii lub folii stretch.
5. Konieczność zapewnienia pionowego ustawienia towaru.
6. Towar nie zapakowany w pudełko kartonowe o regularnym kształcie
7. Walizki, torby podróżne, worki nie zapakowane w pudełko kartonowe o regularnym kształcie
8. Opony, zapakowane nie zgodnie z wytycznymi Przewoźnika
Przykładowe grupy towarów wymagające sortowania ręcznego, ze względu na ich kruchość lub nieregularne kształty (spełniają kryteria przesyłki niestandardowej):
– Ceramika użytkowa i artystyczna
– Płytki ceramiczne ścienne lub podłogowe (glazura, terakota), dekory
– Rzeczy wykonane ze szkła lub z elementami szklanymi
– Abażury szklane, lustra, lusterka, reflektory, lampy itp.
– Szyby
– Hartowane, zapakowane w karton
– Elementy sanitarne
– Zlewy, umywalki, muszle, kabiny prysznicowe, wanny, brodziki itp.
– Elementy karoserii samochodowej
– Zderzaki, maski, nadkola itp.
– Fotele samochodowe
– Instrumenty muzyczne
– Smyczkowe, strunowe, klawiszowe, dęte lub instrumenty perkusyjne itp.
DHL zastrzega sobie prawo do naliczenia opłaty za dodatkową obsługę dla każdej paczki, która w ocenie DHL wymaga specjalnej obsługi.
Przewoźnik nalicza opłatę na paletę niestandardową w przypadku:
- transport odbywa sie na palecie większej niż 120 x 80 ( którykolwiek z boków)
- towar wystaje poza obrys palety 120x80 cm
- wysokość palety ( wraz z paletą) jest większa niż 200 cm
- waga palety ( wraz z paletą) jest większa niż 1000 kg
- zawartością palety są beczi/pojemniki z płynami
DHL zastrzega sobie prawo do naliczenia opłaty za dodatkową obsługę dla każdej paczki, która w ocenie DHL wymaga specjalnej obsługi.
Za elementy niestandardowe uważa się przesyłki, które spełniają co najmniej jeden z poniższych parametrów:
1. Elementy, których najdłuższy bok przekracza 100 cm lub którykolwiek z pozostałych boków przekracza 76 cm
2. Waga wymiarowa ( długość + obwód) przekracza 300 cm
3. Waga rzeczywista przekracza 25 kg;
4. o kształcie okrągłym cylindrycznym lub owalnym;
5. o nieregularnych kształtach z wystającymi elementami;
6. obwiązane luźnym sznurkiem;
7. o lepkiej powierzchni uniemożliwiającej zsuwanie się (np: folie, gumy itd.);
8. zawierające luźne ciężkie elementy lub takie, których rozkład ciężaru jest nierównomierny;
9. umieszczone w luźnym opakowaniu lub o niestabilnym kształcie (tzn. możliwe jest przesunięcie się zawartości i związane z tym przesunięcie środka ciężkości podczas transportu;
10. oznakowane etykietami "Góra/dół" oraz "Ostrożnie szkło";
11. których zawartość stanowią chemikalia (farby, lakiery, rozpuszczalniki, bejce itp.).
12. Bagaże, torby podróżne, inne luźne opakowania
UPS zastrzega sobie prawo do naliczenia opłaty za Dodatkową obsługę, dla każdej paczki, która w ocenie UPS z przyczyn bezpieczeństwa wymaga specjalnej obsługi.
Dopłata za przesyłkę niesortowalną doliczana jest kiedy spełniony jest conajmniej jeden z warunków:
1. Elementy, których najdłuższy bok przekracza 150 cm
2. Waga rzeczywista przekracza 31 kg;
3. o kształcie okrągłym cylindrycznym lub owalnym;
4. o nieregularnych kształtach z wystającymi elementami;
5. obwiązane luźnym sznurkiem;
6. o lepkiej powierzchni uniemożliwiającej zsuwanie się (np: folie, gumy itd.);
7. zawierające luźne ciężkie elementy lub takie, których rozkład ciężaru jest nierównomierny;
8. umieszczone w luźnym opakowaniu lub o niestabilnym kształcie (tzn. możliwe jest przesunięcie się zawartości i związane z tym przesunięcie środka ciężkości podczas transportu;
9. oznakowane etykietami "Góra/dół" oraz "Ostrożnie szkło";
10. których zawartość stanowią chemikalia (farby, lakiery, rozpuszczalniki, bejce itp.).
11. bagaże
12. i wszystkie przesyłki, które nie są zapakowane w karton
DPD zastrzega sobie prawo do naliczenia opłaty za Dodatkową obsługę, dla każdej paczki, która w ocenie DPD z przyczyn bezpieczeństwa wymaga specjalnej obsługi.
Paczka, której jeden z wymiarów przekracza 120 cm lub której suma wymiarów (długość + szerokość + wysokość) przekracza 220 cm. Paczką niestandardową są również: elementy o kształcie okrągłym, cylindrycznym lub owalnym, o nieregularnych kształtach lub/i z wystającymi elementami. Opcja paczek niestandardowych nie
dotyczy paczek dłużycowych.
Wyjątki:
Paczka o małej wadze i dużych wymiarach, dla której waga gabarytowa jest większa niż waga rzeczywista paczki. Waga gabarytowa obliczana jest według poniższego wzoru:
Przykładowo: 65 cm x 50 cm x 50 cm / 6000 = 27 kg
Dopłata do paczki powyżej 50 kg wagi gabarytowej za każdy kilogram. Maksymalna waga gabarytowa do której wyceniane są przesyłki nie może przekroczyć 70 kg. Po przekroczeniu tej wagi naliczana jest cena za usługę Paleta Standard.
Paczka dłużycowa to taka, której długość najdłuższego boku przekracza 200 cm. Maksymalna waga rzeczywista pojedynczej wiązki lub elementu nie może przekraczać 30 kg. Cenę paczki dłużycowej obliczamy za każdy rozpoczęty metr długości paczki powyżej 200 cm. Maksymalna długość paczki dłużycowej nie może przekroczyć
350 cm.
W ustalaniu wagi obowiązuje zasada wyboru wyższej wagi paczki: rzeczywistej, gabarytowej lub dłużycowej. Paczki gabarytowe, niestandardowe, dłużycowe nadawane są na osobnych listach przewozowych zgodnie z zasadą: jedna paczka – jeden list przewozowy.